Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KÖPRÜ TRAFİĞİNDE YENİ FORMÜL

KÖPRÜ TRAFİĞİNDE YENİ FORMÜL

KÖPRÜ TRAFİĞİNDE YENİ FORMÜL11.11.2009

Köprülerin yoğun kullanıldığı sabah ve akşam saatlerinde araçlardan alınan geçiş ücretleri daha pahalı, izleyen saatlerde daha ucuz olacak.

Karayolları bu yöntemle, Boğaz geçişlerinde yaşanan yoğun trafiği rahatlatarak, vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmasını sağlamayı hedefliyor. Formül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın onayına sunuldu. Bakanlık yetkilileri, Karayolları'nın hazırladığı formüle sıcak bakıyor. Bu sayede, trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafikteki araç sayısının düşeceği, buna bağlı olarak da daha az akaryakıt sarfiyatı olacağı belirtiliyor. Halen köprülerden geçişte 3,25 TL ücret alınıyor. Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) kullanıcıları ise yüzde 20 indirimli ücret ödüyor. Ancak uygulamada zaman kaybına yol açmasından dolayı KGS'ye uygulanan indirim kaldırılacak, OGS kullanıcılarına sağlanan indirim ise devam edecek.

Karayolları'nın yeni hayata geçireceği, köprü geçiş ücretlerine farklı zamanlarda farklı tarife uygulaması, Batılı ülkelerde yürürlükte. ABD'nin New York kentindeki George Washington Köprüsü'nde geçiş ücretleri otomobiller için günün yoğun saatlerinde 8 dolar iken yoğun olmayan saatlerinde 6 dolara düşüyor. Eğer araçta üçten fazla yolcu varsa bu rakamlar üzerinden 2 dolar daha indirim uygulanıyor.

Kaynak: Zaman

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr