Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / AYAMAMA DA İLK BALYOZ KARGO TÜRK E

AYAMAMA DA İLK BALYOZ KARGO TÜRK E

AYAMAMA  DA İLK BALYOZ KARGO TÜRK  E03.11.2009

İstanbul'da eylül ayında yaşanan sel felaketinin ardından yıkım kararı alınan Ayamama Deresi üzerindeki 40 firmaya ait 108 yapıda yıkım için düğmeye basıldı. Dere yatağında park alanı olan Cargo Türk'ün kiracı olarak yer aldığı yapıların yıkımına önceki gün başlandı. Cargo Türk, buradaki merkezini başka bir alana taşıma kararı aldı. Cargo Türk'ün yanında yer alan Yurtiçi Kargo'nun da tabelasını indirerek kaçak alandaki bölümü yıkmaya başladığı öğrenildi.

Sel felaketinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dere yatağında bulunan fabrika ve binaların mutlaka yıkılacağını açıklamıştı.

 

Kaçak yapılar tespit edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplam 26 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinin ardından İkitelli Ayamama Deresi yatağı üzerindeki kaçak yapıları tek tek tespit etmişti. Tespit çalışmalarının ardından buradaki fabrikalara 15 günlük süre verilmiş; kulübe, antrepo, otopark ve betonarme gibi 108 kaçak yapısı bulunan 40 firmaya gerekli tebligatlar iletilmişti. Tüm bu işlemlerin ardından bölgede yıkım faliyetleri başladı.

Bu firmalardan biri olan Cargo Türk'ün dere yatağında yer alan İstanbul Avrupa Yakası Ana Operasyon Merkezi'nin bulunduğu ağır hasarlı binasının yıkımına dün başlandı. Firma internet sitesinden müşterilerini dağıtım ve toplama hizmetlerinin aksayabileceği yönünde uyardı.

 

Cadbury fabrikasını taşıyacak

Bölgede bulunan fabrikasının atık arıtma bölümü dere yatağında kalan Cadbury de çareyi Kent binasına taşınmakta buldu. Geçen hafta dere yatağına kayan binanın yıkımına başlayan şirket, pazartesi gününe kadar yıkım işlemini tamamlayacak.Cadbury Türkiye Kurumsal İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ömer Taşçı, daha önce fabrikayı Gebze'deki merkezlerine taşımak için süre istediklerini ancak daha sonra kendilerinin yıkım kararı aldığını söyledi. Bağcılar'daki binada çok kısıtlı bir üretim yapıldığını hatırlatan Taşçı şöyle "Arıtma tesisiyle ilgili ihtiyacımızı başka yollarla karşılayacağız. Bağcılar'daki binanın sahibi Cadbury, bu fabrikanın üzerine kurulu olduğu 40 dönümlük araziyi de satışa çıkarmayı planlıyor."

 

Holiday Inn duvarı yıkacak

İkitelli'deki sel baskınında milyonlarca dolarlık zarar gören Holiday Inn de selden korunmak için dere yatağına inşa ettiği duvarı Büyükşehir Belediyesinin tanıdığı yasal süre içerisinde yıkma kararı aldı. Holiday Inn'in Sahibi Ali Nahit Bozatlı, sorunun kaçak yapılarla sınırlı olmadığını, asıl sıkıntının dere yatağının debisinin yetersiz oluşundan kaynaklandığını söyledi. Bozatlı, sel nedeniyle otellerini 36 gün kapalı tutmak zorunda kaldıklarını ve müşterilerine karşı mahcup olduklarını ifade etti.

Bu arada kaçak yapıların yıkılması için firmalara verilen sürenin sonuna gelindiğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bu firmaların kaçak yapıları kendilerinin yıkmayı tercih ettiğini ve yıkımların başladığını duyurdu.

 

 

TEBLİGATLAR GÖNDERİLİYOR

Ayamama Deresi, Başakşehir'den itibaren sırayla Bağcılar, Küçükçekmece ve Bahçelievler'den geçip Bakırköy sınırlarından Marmara Denizi'ne bağlanıyor. 42 km uzunluğundaki 8 kolu bulunan derenin 8.5 km'si TEM ile E-5 karayolu arasında kalıyor. Bu yol üzerindeki işgalleri olan kuruluşlar şöyle: Mars Nakliyat, Sağlık Transport, Gür Transport, Ceynak A.Ş, Enco İnşaat, Holıday Inn, Interglobal-Cargotürk, Yurtiçi Kargo, Evkur, Intergum Gıda San, Kamer Tır Parkı, Betinoks Çelik, Eae Elektrik, İnan Makine, Mas Büro Mobilyaları, Emek İş B Blok, Confeti, Aydın Tekstil, İstanbul Mensucat, Kadifeteks, Galvanoteknik, Çobançeşme Fidanlık, Arslan Ulus Nakliyat, İmaj Matbaacılık, Havaş, Kiralama Depo Ofis, Sedef Tır Garajı, Osnak Tır Garajı, Mrgatrans Tır Garajı, Deva Holding, İş Bankası, Sabri Özel, Sancak Spor Tesisleri, Vakıfbank, Ulubaşlar, Orta Anadolu Otomotiv.


Kaynak: Referans


Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr