Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LOJİSTİKÇİLER MERSİNDE

LOJİSTİKÇİLER MERSİNDE

LOJİSTİKÇİLER MERSİNDE30.09.2009

Lojistikçiler Mersin’de…

Lojistik sektörünün öncü isimlerinin uluslararası buluşmasına sahne olacak Mersin Lojistik ve Transport Fuarı’nın, bu yıl ikincisi Forza Fuarcılık A.Ş. , Mersin Ticaret ve Sanayi Odası,  Mersin Deniz Ticaret Odası işbirliği, UTİKAD'ın desteği ve Mersin Liman İşletmeciliği AŞ’nin ana sponsorluğunda 15-18 Ekim 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

Lojistik sektörünün hemen hemen tüm alt bileşenlerini ve lojistiğin paydaş sektörlerini de bir araya getirecek olan fuara yaklaşık 150 firmanın katılımı bekleniyor. Lojistik dışında farklı ilgili sektörlere de hitap eden fuara, Irak’ın Musul kentinden araç üstü ekipman almak üzere gelecek bir heyetin yanı sıra, Türki cumhuriyetleri, İran, Suriye ve Irak’tan profesyonel ziyaretçiler gelecek.

 

Tüm ihracatçı firmaların lojistik birimlerinin ihtiyaç duyduğu her türlü ürünün sergileneceği fuara, her sektörden ziyaretçilerin ilgi göstermesi bekleniyor.

 

Birinci lojistik ve transport fuarının ardından

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve 158 firmayı alıcıları ile buluşturan Mersin Transport ve Lojistik Fuarı’nı, 24 ülkeden 60 kişilik alım heyeti gezdi. Fuarı 36 ülkeden 200 profesyonel yabancıyla birlikte toplam 7.000 kişi ziyaret etti. Ziyaretçi olarak gelen ülkeler arasında; Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Bahreyn, Belarus, Bosna-Hersek, Çin, Filipinler, Filistin, Güney Afrika, Hırvatistan, İngiltere, İran, İrlanda, İspanya, İtalya, Kırgızistan, KKTC, Kuveyt, Libya, Lübnan, Macaristan, Mısır, Moğolistan, Moldova, Polonya, Romanya, Singapur, Suudi Arabistan, Suriye, Tayland, Tunus, Fas, Sudan, Ukrayna ve Ürdün yer aldı. 

 

Fuarda sergilenecek ürünler

Fuarda, lojistik ve transport sektörünün tüm alt sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar bu yıl da ürün ve hizmetleriyle yer alacak. Bunların arasında; kara taşımacılığı, deniz taşımacılığı, hava taşımacılığı yapan firmaların yanı sıra, taşıma sistem ve ekipmanları, konveyörler, bantlar, vinçler vs. üreticileri, kargo ve kurye hizmetleri, ticari araçlar, gümrükleme, her türlü yük taşıma aracı, yedek parçaları ve aksesuarları üreticileri, istifleme sistemleri, depolama sistem ve ekipmanları, liman terminali ekipmanları, yol inşa makine üreticileri, liman işletmecileri,  etiketler ve etiketleme sistem ve cihazları, barkotlu, manyetik ve diğer otomatik tanıma ve veri toplama ekipman ve sistemleri, iletişim gereç ve sistemleri, yazılım-donanım sağlayıcılar bulunuyor.

 

“Mersin Uluslararası Lojistik Zirvesi”

Bu yıl da fuarla eş zamanlı olarak, 15-16 Ekim 2009 tarihleri arasında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Lojistik Platformu ve UND tarafından “Mersin Uluslararası Lojistik Zirvesi” düzenlenecek. “Küresel Rekabet ve Lojistik Sektörü”, “Lojistik Merkezler ve Yaratacağı Fırsatlar” ve “Lojistikte Yeni Teknolojiler” adlı üç ana başlık çerçevesinde gerçekleşecek zirvede, “Pazar Daralmasında Lojistik Sektörünün Önemi”,”Türkiye’de Lisanslı Depoculuk Uygulamaları”, ”Lojistik Hukuku”, “Lojistikte Yaratılan Katma Değerler” ve “Mersin Lojistik Merkezi” ele alınacak.

 

Öte yandan, Mersin Uluslararası Lojistik Zirvesi bünyesinde, 16 Ekim 2009 tarihinde Türk ve Suriyeli işadamlarının bir araya getirileceği “Türk-Suriye İş Konseyi Ortak Toplantısı” gerçekleştirilecek. Fuar süresince katılımcı firmalar tarafından da kısa süreli sektörel tanıtım etkinlikleri düzenlenecektir.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr