Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / GEMİLER ROTA DEĞİŞTİRİYOR

GEMİLER ROTA DEĞİŞTİRİYOR

GEMİLER ROTA DEĞİŞTİRİYOR25.08.2009Kuzey Buz Denizi'nde küresel ısınmanın yol açtığı erime nedeniyle, 2 Alman gemisi, ilk kez Kutup rotasını izleyerek Uzakdoğu'dan Avrupa'ya ulaşacak.

Daha kısa bir yol izleyecek olan gemiler için bu gelişme, hem zaman hem yakıt tasarrufu demek. Ama Dünya için bu, olumsuz gelişmenin en çarpıcı örneği oldu.

Bugün başlayan yolculuk, 11.000 deniz mili olan Süveyş Kanalı üzerinden geçen güzergahtan daha kısa olacak. Güney Kore'den Hollanda'ya yük taşıyacak olan gemiler sadece 4.000 deniz mili kat edecek.

DAHA KISA BİR YOL

Kutup dairesindeki erime ilk kez geçen yıl, bir geminin, kutup dairesi üzerinden Asya, Avrupa veya Amerika kıtaları arasında seyahat edebilmesine olanak sağlayacak düzeye ulaşmıştı.

RUSYA'DAN GEREKLİ İZİNLER ALINDI

2 Alman gemisi "Beluga Fraternity" ve "Beluga Foresight"nin sahibi olan Beluga Shipping firmasının direktörü Niels Stolberg, seyahatte
Rusya'dan gerekli izinlerin alındığını belirtti.

SADECE RUS BUZKIRAN GEMİLERİ GEÇİYORDU

Bu güzergahı geçmişte sadece Rus denizaltılarıyla, buzkıran gemilerinin kullandığını belirten Stolberg, ticari gemilerin, kalın buz tabakası nedeniyle buradan geçemediklerini belirtti.

DEĞİŞİM UYDUDAN FARKEDİLDİ


Stolberg, "ilk kez geçen yaz uydu fotoğrafları, buzun erimekte olduğunu ve ticari gemilerin geçişine olanak sağlayacak küçük bir koridor açıldığını göstermişti. Ancak koridor Eylül'de kapanmıştı ve biz o tarihe kadar,
Rusya'dan gerekli izinleri alamadığımız için bu yolu kullanamamıştık" dedi.

Kaynak: Hürriyet