Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / TÜRK İŞ ADAMLARI 1 MİLYAR DOLARLIK İŞ YAPTI

TÜRK İŞ ADAMLARI 1 MİLYAR DOLARLIK İŞ YAPTI

TÜRK İŞ ADAMLARI 1 MİLYAR DOLARLIK İŞ YAPTI14.08.2009

Türk-Rus İş Konseyi Başkanı Gür, olimpiyatlar nedeniyle Rusya’dan 1 milyar dolarlık iş aldıklarını söyledi.

Türk iş adamları 1 milyar dolarlık iş yaptı

Türk-Rus İş Konseyi Başkanı Gür, olimpiyatlar nedeniyle Rusya’dan 1 milyar dolarlık iş aldıklarını söyledi.

Rusya’nın 2014 Kış Olimpiyatları’nı yapma hakkını kazanmasının ardından, Türk işadamları Rusya’da 1 milyar dolarlık iş aldı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, geçen yıl olimpiyatlar için federal hazineden 14 milyar doların aktarıldığını, özel sektörün de 16 milyar dolarlık yatırım yapacağını söylemişti. Türkiye ziyaretinden sonra Soçi’ye Olimpiyat yatırımlarını denetlemeye giden, yatırımcılarla bir araya gelen Putin, “İşleri hızlı şekilde bitirin. 14 milyar dolarlık yatırım için kişisel teminat veriyorum” dedi. Trabzon’dan Soçi uçakla 45 dakika, gemiyle de 6 saat uzaklıkta olması Türk işadamlarını harekete geçirdi. Türk-Rus İş Konseyi Başkanı Turgut Gür, toplam 30 milyar dolar yatırım yapılacak olan olimpiyatlarda, hedefin 3 milyar dolarlık iş almak olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Soçi’deki kayak merkezini yapımını Hazinedaroğlu-Özka İnşaat, cephesini Çuhadaroğlu yapıyor. Bu işin büyüklüğü 500 milyon dolar. Rönesans İnşaat da Soçi Uluslararası Adler Havalimanı terminal kompleksi yeniden inşa ihalesini aldı.

Cenk İnşaat otel ve tatil köyü yapıyor. Benim şirketim Atlas Turizm İnşaat, 60 milyon dolarlık, Abhazya’da otel renovasyonu ve yeni otel yapıyor. Anlaşmak üzere olduğumuz 100 milyon dolarlık projeler var. Şu ana kadar yaklaşık 1 milyar dolarlık iş aldık” dedi.

Turizm gelirinde yüzde 10 düşüş

Aynı zamanda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı olan Dr. Turgut Gür, 2009 yılı turizm sektörü gelirinde dün itibariyle yüzde 10 düşüş olduğunu belirtti. TYD tarafından Conrad Otel’de “2023’e Doğru Türkiye Turizminde Yatırım Hamlesi” konulu basın toplantısı düzenlendi.

Gür, gerekli yatırımların yapılması halinde 2010-2023 döneminde toplam 24 milyar dolarlık bir yatırımla, gelen turist sayısının 2023’te 71 milyon 457 bin olmasının beklendiğini dile getirdi.

Kaynak: www.UlasimOnline.Com