Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İSTANBUL BOĞAZI NA ALTERNATİF PROJE GÜNDEMDE

İSTANBUL BOĞAZI NA ALTERNATİF PROJE GÜNDEMDE

İSTANBUL BOĞAZI  NA ALTERNATİF PROJE GÜNDEMDE12.08.2009

İstanbul Boğazı'na alternatif bir suyolu projesi olan Sakarya Nehri Ulaşım Projesi, İl Genel Meclisi toplantısında yeniden gündeme geldi.

Fethi Sarıoğlu Başkanlığı'nda toplanan İl Genel Meclisi toplantısında, İstanbul Boğazı'nın her geçen gün artan trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak Sakarya Nehri Projesi, yeniden masaya yatırıldı.

Başkan Sarıoğlu, Sakarya Valiliği paydaş kurumlar tarafından hazırlanan projenin 2003 yılında düzenlenen Türkiye'nin Sorunlarına Çözüm Konferansı'nda ele alındığını ve desteklenmesinin kararlaştırıldığını hatırlattı. Hazırlanan fizibilite raporuna Devlet Planlama Teşkilatı tarafından olumlu görüş bildirildiğini belirten Sarıoğlu, "Daha sonda bu proje öylece kaldı. Biz yeniden bu projenin gündeme getirilerek hayata geçirilmesi için çalışma yapacağız. 16. yüzyılda Osmanlı'nın rüyası olan bu proje Sakarya ve ülkemiz açısından çok önemli bir proje" diye konuştu.

Toplantıda konuşan Kalkınma Bankası eski Başkan Yardımcısı Zekeriya Yıldırım, devletin imkanları ile bu büyük projenin hayata geçirilmesini beklemek yerine özel sektör yatırımını cezp edecek yeni bir çalışma yapılmasının daha doğru olabileceğini vurguladı. Bu yönde bir fizibilite çalışması yapılması gerektiğinin altını çizen Yıldırım, projenin sadece ulusal değil uluslararası nehir taşımacılığı fiziki yapısı ve araçları göz önünde bulundurularak yapılmasının daha faydalı olacağını kaydetti.

Yıldırım, "Projede nehir ıslahında elde edilecek kum önemli bir finansman sağlayacak. Çünkü Sakarya Nehri'nin kumu inşaat sektöründe aranan bir kum. Bu projenin finansmanına önemli bir katkı yapabilir. Ayrıca nehrin turizm açısından cazibe merkezi haline getirilmesi de yatırımcıları çekebilir." sözlerini kaydetti. Bu proje hayata geçirildiği takdirde İstanbul Boğazı'na alternatif yeni bir su yolu ortaya çıkacağını anlatan Yıldırım, bunun İstanbul Boğazı'ndaki trafiği de oldukça rahatlatacağını sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman da projenin uluslara arası düzeyde çok büyük bir proje olduğunu ifade ederek, projenin tümünün hayata geçirilmesini beklemek yerine parçalara bölerek hemen başlanması önerisinde bulundu. Projenin bütünlüğünü bozmadan, parçalanarak yapılması halinde yol alınabileceğinin altını çizen Durman, şöyle konuştu: "Nehrin bir bölümü ile ilgili çalışma yapılabilir. Gezi kanallarıyla başlanabilir. Biz üniversite olarak bu konuda yeni bir çalışma yapıp rapor halinde il genel meclisine sunacağız."

Sakarya Nehri Ulaşım Projesi'nde Sakarya Nehri'nden İzmit Körfezi'ne bir kanal açılacak. Nehir yatağı genişletilerek taşımacılığa uygun hale getirilecek. Böylece Karadeniz ile Marmara Denizi, İstanbul Boğazı dışında farklı bir güzergahtan birbirine bağlanacak. Proje Kocaeli, Bilecik, Eskişehir ve Bolu'yu da olumlu yönde etkileyecek, sanayi ürünleri bu yoldan taşınabilecek.

Kaynak: www.UlasimOnline.Com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr