Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / DTÖ İZMİR DEN KÖRFEZ ATAĞI

DTÖ İZMİR DEN KÖRFEZ ATAĞI

DTÖ İZMİR  DEN KÖRFEZ ATAĞI30.07.2009

 

 

 

DTO İzmir Şubesi, İzmir Körfezi ile ilgili bazı projeler hazırlamak üzere meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu bir komite oluşturdu.

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi, İzmir Körfezi ile ilgili bazı projeler hazırlamak üzere meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu bir komite oluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin körfezde deniz taşımacılığının geliştirilmesi doğrultusunda DTO İzmir Şubesi'nin görüşlerini belirtmesi üzerine odanın hazırladığı önerilerin projelendirilerek belediyeye sunulmasına karar verildi.

Odanın aylık meclis toplantısında meclis üyelerine, alıcı ve gümrük komisyoncularının gemi acentelerinden teslim belgesi almadan mal çekme girişimlerinden oluşan soruna çözüm bulmak amacıyla Gümrük Yönetmeliği Taslağı ile ilgili değişiklik teklifi sunulduğu bilgisi verildi. İzmir Limanı'nda alıcı ve gümrük komisyoncularının gemi acentelerini saf dışı bırakarak işlem yaptığını belirten Şube Müdürü Halil Hatipoğlu, "T.C.D.D. İzmir Liman Müdürlüğü'ne gönderilen yazımızda 'İzmir Liman İşletme Müdürlüğü'nce taşıyanın acentesine orijinal konşimento teslim edilmeden malın alıcıya teslim edilmemesi gerektiği bildirilmesine rağmen, T.C.D.D. Liman İşletme Müdürlüğü'nün aksine uygulamaya devam ettiği tespit edildi. Soruna çözüm bulmak amacıyla Gümrük Yönetmeliği Taslağı ile ilgili değişiklik teklifimizin Gümrük Müsteşarlığı'na gönderilmesine karar verildi" açıklamasında bulundu.

Öte yandan toplantıda Türkiye limanlarına giren gemilerden alınan yüksek sağlık vergisinin yurtdışından büyük eleştiriler aldığını vurgulayan DTO İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh, "Sağlık vergisi ile ilgili uluslar arası platformlarda hangi rakam alınıyorsa onu almamız gerekiyor" dedi.


Kaynak: Dünya Gazetesi
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr