Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / KTHY NİN UÇUŞ BAŞVURUSUNA RED

KTHY NİN UÇUŞ BAŞVURUSUNA RED

KTHY  NİN UÇUŞ BAŞVURUSUNA RED30.07.2009KTHY'nin, İngiltere ile KKTC arasında doğrudan uçuşların başlaması için yaptığı başvuruyu reddetti.

LEFKOŞA - İngiliz Yüksek Mahkemesi, Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (KTHY), İngiltere ile KKTC arasında doğrudan uçuşların başlaması için yaptığı başvuruyu reddetti.

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, İngiliz Yüksek Mahkemesinde direkt uçuşlarla ilgili olarak açılan davanın reddedilmesinin, "KKTC'ye karşı tek yanlı davranışların devam ettiğinin göstergesi" olarak nitelendirdi ve "bunun üzücü olduğunu" söyledi.

Derviş Eroğlu, Bakanlar Kurulu toplatısına girerken, konuyla ilgili bir soru üzerine, Kıbrıs Türk halkının ve devletinin ambargolara maruz bırakılmasının insanlık ayıbı olduğunu kaydetti.

"Direkt uçuşlarla ilgili davayı Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın açtırdığını" anımsatan Derviş Eroğlu, "mahkemenin davayı reddetme nedenlerinden birinin, 1983-1984 yıllarında BM Güvenlik Konseyinin aldığı KKTC'yi tanımama kararı olduğunu" belirtti. Eroğlu, "Direkt uçuşlara onay verirlerse, 1983 ve 1984 yıllarındaki BM Güvenlik Konseyi kararına karşı bir tavır sergilerlermiş gibi bir düşüncenin hakim olacağı düşüncesi ile davayı reddettiler" dedi.

"Annan Planı tartışmaları içinde AB yetkili organları ve bazı ülkelerin verdiği sözlerin yerine getirilmemesi gibi hak arayışına çıkıldığı zaman da, müracaatların reddedilmekte olduğunu" kaydeden Eroğlu, dünyanın hala KKTC halkına ve devletine ambargo uygulama kararından vazgeçmediğini söyledi.

Derviş Eroğlu, "KKTC devleti, yasal bir devlettir ve bir devlette olması gereken tüm unsurlara sahip. Sadece Türkiye tarafından tanınsa da bu tür ambargolara muhatap olmaması gerekir" dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr