Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / HAKKARİ - YÜKSEKOVA HAVAALANI İHALESİ ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPILACAK

HAKKARİ - YÜKSEKOVA HAVAALANI İHALESİ ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPILACAK

HAKKARİ - YÜKSEKOVA HAVAALANI İHALESİ ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPILACAK28.07.2009

Havaalanı, Doğu Anadolu'da üçüncü büyük uluslararası düzeyde havalimanı olacak

ANKARA - Hakkari-Yüksekova Havaalanı ihalesi ile ilgili ilk adım 29 Temmuz Çarşamba günü yapılacak ihaleyle atılacak.

Alınan bilgiye göre, Ulaştırma Bakanlığına bağlı Devlet Limanlar ve Havameydanları (DLH) Genel Müdürlüğünce yapımı planlanan Hakkari-Yüksekova havaalanı altyapı ve mütefferik işleri ihalesi, 29 Temmuz 2009 tarihinde talipli firmaların katılımıyla yapılacak.

DLH Genel Müdürlüğünce bu yıl programına alınarak fizibilite çalışmaları ve projeleri tamamlanan Hakkari Yüksekova Havaalanının ihale programının bu yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Devlet Planlama Teşkilatından (DPT) daha önce 5,5 milyon liralık ödenek alınarak bu yıla ilişkin yapılması öngörülen çalışmalar için harcanacak, Hakkari-Yüksekova havaalanının inşaatı için gerekli olan finansman özkaynaklardan karşılanacak.

Havaalanı için gerekli olan radar sistemleri başta olmak üzere diğer yer ve hava sistemlerinin de ayrı bir proje paketi içinde ihale edilmesi planlanıyor.    

Programa göre Hakari-Yüksekova havaalanı, konvansiyonel boyutta ve uluslararası uçuş yapabilecek niteliklerde inşa edilecek. Havaalanının en geç 3 yıl içinde sivil uçuşlara açılması planlanıyor.

Havaalanının hizmete alınmasından sonra Diyarbakır ve Van'dan sonra, Doğu Anadolu Bölgesi de üçüncü büyük uluslararası düzeyde havalimanına kavuşmuş olacak.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr