Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / NAKLİYECİYE ÇİFTE MÜJDE

NAKLİYECİYE ÇİFTE MÜJDE

NAKLİYECİYE ÇİFTE MÜJDE21.07.2009Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Gürcistan ile geçiş belgesi, Bulgaristan ile vergi sorununun çözüldüğünü söyledi.

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Gürcistan ile Türkiye arasında karayolu ulaştırması ile ilgili yaşanan izin belgesi sorununun çözüldüğünü belirterek, 2 bin 500 adet izin belgesinin Türk tarafına önceki gün teslim edildiğini kaydetti.

Talat Aydın, Gürcistan tarafından Türk karayolu taşımacısının karşısına çıkan geçiş sorunu hakkında bilgi verdi. Karayolu araçlarının yaklaşık bir haftadır izin belgesi olmadığı için Bulgaristan'a giriş-çıkış yapamadığını kaydeden Aydın, "Bu taşımacılık açısından ciddi bir problemdi. Yürüttüğümüz diplomatik çalışmalar ve girişimler sonucu Gürcistan ile izin belgeleri sorunu çözüldü. 2 bin 500 adet izin belgesi önceki teslim edildi" diye konuştu. Gürcistan yönetimi ile ağustos ayında bir araya geleceklerini ifade eden Aydın, hedefin izin belgesi olmaksızın geçiş yapmak olduğunu söyledi. Böylece sistemi serbestleştireceklerinin altını çizen Aydın, "Gürcistan'da sınır kapısı yönetimi değişikliği olmuş. Yasal durum bunu gerektiriyor, izin belgesi olması lazım diyorlar. Gerçekten de mevcut anlaşmalar izin belgesini gerektiriyor. Önceden belge fiilen istenmiyordu. Şimdi onu kurala bağlayacağız" ifadesini kullandı.

 

Bulgaristan ile yakıt sınırlaması kalktı

1 Ocak 2009 itibariyle AB'nin bir tüzüğünü gerekçe gösteren Bulgaristan'ın, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen araçların depolarındaki yakıtın 200 litreden fazlasına gümrük vergisi alma uygulamasının da ortadan kalktığını bildiren Aydın, bu durumun hukuki ve iki ülke arasındaki ilişkiler bakımından doğru olmadığını, bunu diplomatik görüşmelerde Bulgaristan tarafına ilettiklerini bildirdi. Aydın, Türkiye'nin, Avrupa Birliği üyesi olmadığını ama Avrupa Birliği ile gümrük anlaşması bulunan tek ülke olduğuna dikkat çekerek, "Avrupa Birliği'nin tüzüğünü gerekçe göstererek, Avrupa Birliği gümrük alanı içinde olan bir ülke için böyle bir kısıtlama getirilemezdi. Netice alamasaydık biz de bu kısıtlamayı getirecektik. Gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ettik ve sorun çözüldü" diye konuştu.

6 yıllık bir tecrübe ile karayolu taşımacılığı yapan işletmecilerin dile getirdiği şikayetler sonucu 11 Haziran'da mevzuatı baştan sona yenilediklerini kaydeden Aydın,  şu anda tüm şikayetleri ortadan kaldırdıklarını, her şeyin yolunda olduğunu bildirdi.


Kaynak: Meltem GÜNDÜZ - DÜNYA Gazetesi

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr