Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / SATIŞ GELİRİ İSTANBUL ULAŞIM A

SATIŞ GELİRİ İSTANBUL ULAŞIM A

SATIŞ GELİRİ İSTANBUL ULAŞIM  A21.07.2009İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Hemen elimizden her şeyi çıkartalım, bir an önce satalım kaygısında değiliz" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İDO ve İGDAŞ'ın özelleştirilmesiyle elde edilecek kaynağın İstanbul'un ulaşımında kullanılacağını ifade ederek, "Hemen elimizden her şeyi çıkartalım, bir an önce satalım kaygısında değiliz" dedi.
Çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla Erzincan'a gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte Erzincan'ın Refahiye ilçesi Dumanlı Yaylası'na geldi. Burada gazetecilerin İDO ve İGDAŞ'ın satışıyla ilgili sorularını yanıtlayan Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 23 tane şirketi olduğunu ve bu şirketlerin özelleştirilmesiyle ilgili yasa gereği zaman içerisinde özelleştirme çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti. Topbaş, "Seçimlerden önde hazırlıklar vardı ve çalışmalar yapılmaktaydı. Türkiye ve yurt dışından değişik çevrelerden de bazı iş adamlarımızın ilgilendiklerini ve talep ettiklerini gördük. Tabii global ekonomik bir kriz var bunu da dikkate alıyoruz. En iyi şekilde değerlendiriyoruz" diye konuştu.
Amaçlarının öncelikle bu şirketlere halkı ortak etmek olduğunun altını çizen Kadir Topbaş, şunları kaydetti:
"Bu değerlendirmeleri yaparken, imkanlara göre blok satışı yaparak bize getirisini de dikkat etmek suretiyle değerlendirme yapmaktayız. İki şirketimizle ilgili meclisimizden bir talepte bulunduk. Bir tanesi İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. (İGDAŞ). Her iki şirket ile ilgili meclisimiz bize yetki verdi. Her iki türlü özelleştirme olarak, halka arzı olsun veya blok satışı olsun. Blok satışı kademeli olacak, bu yönde çalışmalarımız sürüyor. En doğrusu en rantablı neyse, geleceği düşünerekten yapmak arzusundayız. Verilen bu yetkiyi kullanmada piyasa değerlerini de bize katacağı değerleri de her şeyi katarak bu adımları atmak isteriz. Yoksa biz hemen elimizden her şeyi çıkartalım, bir an önce satalım kaygısında değiliz ve bunun da altını özellikle çizmek istiyorum. Değerini bulmasını gerektiğine inanıyoruz. Oradan beklentilerimize cevap vermesini bekleriz. Elde edilen kaynakları ağırlıkla İstanbul ulaşımında kullanacağız. Rakamlar konusunda bir şeyler söylemek kolay ve doğru değil.
Çünkü bizim söylediğimiz her şey ve beklentiler bu şirketlerin değerlerini etkileyebilir. Ancak beklediğimiz değerlerle var zaten o değerleri de bulmadıkça vermeyi de düşünmeyiz. Tabii gönlümden geçen ağırlıkla halka arz edilmesidir."

Kaynak: LOJİPORT

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr