Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Eğitim ve Etkinlikler / DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ

DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ

DEVLET DESTEKLERİ EĞİTİMİ14.02.2023Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıda, Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerlerinin Bakanlıkları görev alanı dahilindeki konularda iş çevrelerinin bilgilendirilmesi amacıyla 2011 yılından beri düzenlendiği, ayrıca, 18 Ağustos ve 25 Ağustos 2022 tarihli Resmî Gazetelerde yayımlanan 5973 ve 5986 Sayılı İhracat ve E-İhracat Destekleri Hakkında Cumhurbaşkanı Kararları ile Bakanlıklarının Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli yürürlüğe girdiği ifade edilmektedir.

Anılan yazıda devamla, Yeni Nesil İhracat Destekleri ile Prefinansman Modeli hakkında iş çevreleri nezdinde farkındalık yaratılması ve süratle desteklerin uygulanması aşamasına geçilmesini teminen ülke genelinde tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerine başlandığı, 2022 yılı Ekim – Aralık döneminde İstanbul, İzmir, Bursa, Bingöl, Bitlis, Denizli, Adana, Kayseri ve Gaziantep illerimizde iş çevrelerinin geniş katılımlarıyla fiziki eğitim organizasyonları gerçekleştirildiği belirtilmektedir.

Bununla birlikte, 2023 yılında söz konusu organizasyonların devamı niteliğinde hem Bakanlıklarınca uygun görülecek İllerde fiziki hem de Bakanlıkları ev sahipliğinde Türkiye geneli çevrimiçi "Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Dış Ticaret Eğitim Programı" adlı eğitim organizasyonları gerçekleştirileceği, bu çerçevede, ikinci çevrimiçi eğitim T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından, Türkiye'deki tüm iş çevrelerinin genel katılımına açık olarak, aşağıdaki linkte yer alan program akışı çerçevesinde 22 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirileceği, seminer programına katılımın ücretsiz olduğu, seminere katılmak isteyenlerin 16 Şubat 2023 tarihi saat 17.00'ye kadar aşağıda yer alan linkten online kayıt yaptırmaları gerektiği belirtilmektedir.

Öte yandan, söz konusu eğitim programına katılımın hem T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli'ni tanıma hem de T.C. Ticaret Bakanlığı'nın güncel online hizmetleri ve günümüz dış ticaretinin en önemli konularında deneyimli uzmanların sunumlarını izleme, bu konularda bilgilerinizi geliştirme ve uygulamada karşılaşılan sorunlara yanıt bulma imkanı sunduğu, ayrıca mevcut ihracatınızın daha da geliştirilmesi, yurt dışı pazarlardaki rekabet gücünüzün artması ve yeni pazarlara açılımınız açısından önem arz ettiği ifade edilmektedir.

Anılan yazıda, bahse konu programa kayıt yaptıran katılımcıların mail adreslerine 20 Şubat 2023 tarihinde çevrimiçi katılım linki gönderileceği, katılımcıların iletişim bilgilerini doğru girmelerinin önem arz ettiği bildirilmektedir.

Kayıt Linki: http://egitimbasvuru.ticaret.gov.tr/
İndirme Bağlantısı: https://we.tl/t-ZeffNmS04s

Kaynak: tim.org.tr