Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / AVRUPA BAŞKA ÜLKELERDEN ŞOFÖR İSTİHDAM EDECEK

AVRUPA BAŞKA ÜLKELERDEN ŞOFÖR İSTİHDAM EDECEK

AVRUPA BAŞKA ÜLKELERDEN ŞOFÖR İSTİHDAM EDECEK30.01.2023Uluslararası ticarette tedarik sorunları devam ederken, şoför sıkıntısının küresel ticareti tehdit eder boyutlara ulaşması Avrupa'yı harekete geçirdi. IRU ve AB İş ve Sosyal Haklar Komiseri Nicolas Schmit bir araya gelerek AB ekonomisini tehdit eden şoför sorununa çözümü konuştular. Çözüm arayışlarından biri de AB üyesi olmayan ülkelerden şoför istihdamı oldu.

Sürücü sıkıntısının AB hareketliliği ve tedarik zincirleri ve dolayısıyla ekonomi için gerçek bir tehdit olduğu vurgulandı. Şoförlük mesleğini daha erişilebilir ve çekici kılacak adımlar atılmazsa, Avrupa'nın 2026 yılına kadar iki milyondan fazla şoförden mahrum kalabiliceği belirtildi.

AB İş ve Sosyal Haklar Komiseri Nicolas Schmit ile yapılan görüşmeden sonra açıklama yapan IRU AB Savunuculuk Direktörü Raluca Marian , "Komiser Schmit'in 'ön cephe çalışanları'nın stratejik rolünü ve sürücü eksikliği sorununun boyutunu ve iç pazarda neden olduğu müteakip sorunları tam olarak anladığını vurguladığını duymak güven verici." dedi.
Marian açıklamasında başka ülkelerden sürücü teminini de konuştuklarının bilgisini vererek, "Avrupa Komisyonu, üçüncü ülke yeteneklerini AB pazarına çekmek için somut bir araç geliştiriyor. Bu, 'Göç Anlaşması' ile başladı ve AB üyesi olmayan işçi havuzlarını içeren özel projelerle devam ediyor. Komiser Schmit'in sürücüleri bir yetenek havuzu projesine dahil edilmeyi hak eden yüksek vasıflı iş gücünün bir parçası olarak görmesinden mutluyuz" diye konuştu.

Kaynak: transmedya.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr