Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / YABANCI GEMİLER TÜRK KAPTANLARA EMANET

YABANCI GEMİLER TÜRK KAPTANLARA EMANET

YABANCI GEMİLER TÜRK KAPTANLARA EMANET02.12.2022Türk denizciler için çalışabilecekleri ülkelere yenileri eklendi. Türk gemi insanlarının istihdam edilebileceği ülkeler arasına Danimarka, Hong Kong, Norveç ve İngiltere bayraklı gemiler de katıldı. Böylece 37 ülke ile anlaşma sağlandı.

Yetiştirilen gemi adamlarının dünya denizciliğinde daha çok tercih edilmesi için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda, gemi adamlarının yabancı bayraklı gemilerde istihdam edilmelerinin önünü açmak amacıyla denizcilik alanında büyük filoya sahip ülkelerle ikili anlaşmaların sayısı genişliyor. Yapılan anlaşmalar çerçevesinde Türk gemi adamlarının yeterlilikleri tanınıyor ve gemilerde ilave belge olmadan çalışabiliyor.

HEDEF GELİŞMİŞ ÜLKELER
Türkiye’de uluslararası standartlarda eğitim veren ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından akredite edilmiş 103 eğitim kurumu bulunuyor. Dünya denizlerindeki gemilerde ise hizmet etmeye hazır yaklaşık 135 bin aktif gemi adamı yer alıyor. Türk gemi adamlarının istihdam edilebileceği ülkelere Danimarka, Hong Kong, Norveç ve İngiltere bayraklı gemiler de eklenerek 37 ülke ile anlaşma sağlandı. Hedefin gelişmiş ülkeler çerçevesinde genişletilmesi planlanıyor.

Farklı kıtalara açılım
Türkiye’nin, Bulgaristan, İtalya, Romanya, Malezya, Tayland, Singapur, Malta, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan, İran, Hollanda, Gürcistan, Katar, Ürdün ile protokolü, Almanya, Belize, Japonya, Polonya, Portekiz, Dominik, Marshall Adaları, Bahama, Barbados, Vanuatu, Antıgua ve Barbuda, Kamboçya, Liberya, Slovakya, Sen Vincent ve Granada, Lüksemburg ve Lübnan ile bu konuda anlaşmaları bulunuyor.

Kaynak: lojiport.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr