Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / GAZİPAŞA HAVAALANI, HAVA TRAFİĞİNE AÇILDI

GAZİPAŞA HAVAALANI, HAVA TRAFİĞİNE AÇILDI

GAZİPAŞA HAVAALANI, HAVA TRAFİĞİNE AÇILDI21.07.2009

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yapımına 19 yıl önce başlayan Gazipaşa havalanı, hava trafiğine açıldı.

Havaalanına ilk inişi yapan sekiz kişilik özel uçakla Gazipaşa'ya gelen işletmeci firma TAV'ın İcra Kurulu Başkanı Sani Şener'i, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Gazipaşa Kaymakamı İsmail Gültekin, Alanya Belediye Başkanvekili Murat Koçak, Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç, kurum amirleriyle sivil toplum örgütlerinin temsilcileri karşıladı.

Havalanında gazetecilere açıklamalarda bulunan Şener, bu günün, Gazipaşa ve TAV için çok önemli olduğunu söyledi. Sani Şener, belediye başkanları, kaymakamlar ve her kesimden insanın, havaalanının yapılması sürecinde kendilerine büyük destek sağladığını belirterek, teşekkür etti. Şener, şöyle konuştu:

"Bugün Gazipaşa ve ve bizim için çok önemli bir gün. Bugün buranın açılışını gerçekleştirmiş olduk. Belediye başkanları, kaymakamlar, Alanya'nın Gazipaşa'nın, Manavgat'ın. Hepsi büyük destek verdiler. Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, özellikle belirtmek istiyorum sayın Başbakanımız buranın açılması için çok büyük destek verenlerden."

Gazipaşa Havaalanı'nın önemine işaret eden Şener, sözlerini şöyle sürdürdü: "İşe başlarken de havalimanının tamamlanacağına ve buranın iyi çalışacağına çok inanarak girdik. Mühendislikte bir kural vardır. Köprüyü yaparlar ama ilk araba geçerken mühendisler altına girerler. Biz de ilk inişi biz yapalım dedik, Çok mutlu olduk."

Bir gazetecinin, tarifeli uçaklar ve charter uçaklarının ne zaman Gazipaşa Havaalanı'na inmeye başlayacağı sorusu üzerine, Şener şunları söyledi: "Burası tahditli bir havalimanıdır. Ancak A 319, Boeing 737 - 300 hatta 500'lerin rahatlıkla inebileceği bir havalimanıdır. İstimlak ve genişletme çalışmaları bittiği zaman o uçaklar, Eylülden itibaren inmeye başlayacaklar. Şimdi tamamen özel havacılığa açılmıştır. Bütün dünyaya duyurduk. Sivil Havacılık Kurumu ve DHMİ de duyurdu. Kendi pazarlamamızı da yapıyoruz. inşallah yakında burada çok fazla uçak görmeye başlayacaksınız. Biz dünyada 10 havalimanı işletiyoruz. 4 havaalanı daha hizmete açmak üzereyiz. Sayı 14 olacak. Şu anda dünyadaki havacılık sitelerine girin, Antalya Gazipaşa Havalimanı diye geçiyor. A harfiyle başladığı için ilk sıralarda havalimanı yerini aldı. Gazipaşa, şu andan itibaren bütün havayolu şirketlerine bildirildi. Havalanının olduğu yerlerde havalimanıyla birlikte ekonominin nasıl geliştiğini, turizmin nasıl canlandığını, işsizliğin nasıl azaldığını gördük."

Gazipaşa havaalanının prosedür olarak uluslararası uçuşlara açık olduğuna bildiren Şener, "Onun için bugün ilk pasaport işlemlerini yapacağız ve ilk yurt dışı yolcusu olarak Riyat'a uçacağız" dedi.

Uçuşunun gayet rahat ve güvenli geçtiğini belirten Şener, tüm güvenlik önlemleri alınmadan havalimanının açılmasının mümkün olmadığını ifade etti. Gazipaşa Havaalanı'nın, 2 C kategorisinde olduğunu bildiren Şener, istimlak işi bitince 3 C kategorisine yükseleceğini, bu gerçekleşince de büyük uçakların buraya inebileceğini söyledi.

Havaalanı etrafındaki dağların, çok büyük uçakların manevra yapmasına ve inmesine izin vermeyeceğini kaydeden Şener, "Ama buradaki turizm potansiyeli, charter potansiyeline baktığınızda, zaten A 319, Boeing 737 - 500'ler, bazı jetler buranın ihtiyacını rahatlıkla görebilir" dedi.

Kaynak: Referans Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr