Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ÇELEBİ , AB NİN KALBİNE GİRDİ

ÇELEBİ , AB NİN KALBİNE GİRDİ

ÇELEBİ , AB  NİN KALBİNE GİRDİ06.07.2009Türk Sivil Havacılık sektöründe yer hizmetleri şirketlerinden Çelebi Hava Servisi (ÇHS), yurtdışında faaliyet gösterdiği ülkelere Belçika’yı da ekledi.

Çelebi, böylece Avrupa Birliği’nin (AB) kalbine yer hizmetleriyle girmiş oldu. Çelebi’nin sermayesinin yüzde 70’ine sahip olduğu Macaristan merkezli Celebi Ground Handling Hungary (CGHH) üzerinden Belçika’nın Charleroi-Brüksel Sud Uluslararası Havalimanı’nda, havaalanı yer hizmetleri faaliyetinde bulunmak üzere yaptığı lisans talep başvurusu kabul edildi. Belçika Ulaştırma Bakanlığı, CGHH’ye 10 yıl süre ile yer hizmetleri lisansı verilmesini uygun buldu.

Uluslararası pazarlardaki önemli ilk adımını Avrupa’da atan Çelebi, 2006 yılı sonundan bu yana Macaristan’ın başkentinde Budapeşte Ferihegy Uluslararası Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor. Şirketin büyümek için seçtiği diğer şehir ise son yıllarda tüm sektörlerde olduğu gibi havacılık alanında da büyük bir büyüme hızı yakalayan Asya’nın dev ülkesi Hindistan olmuştu. ÇHS, kısa süre önce Hindistan’ın en önemli havalimanı olan Mumbai (Bombay) Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı’nda yer hizmetleri verme hakkı için açılan ihaleyi kazanmıştı.Bu ülkede çalışmalarına devam eden ÇHS, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki Delhi Indra Gandhi Uluslararası Havalimanı’ndaki “Mevcut kargo terminalinin (Brownfield), geliştirilmesi, modernizasyonu, finansmanı ve 25 yıl süreyle işletilmesi” ihalesini de kısa süre önce kazanmıştı. Böylece, Çelebi’nin faaliyet gösterdiği ülkelere Macaristan ve Hindistan’dan sonra Belçika da eklendi.

Acciona ile görüşüyoruz

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Küresel ekonominin önemli oyuncusu olma yolunda büyük ve emin adımlarla ilerlemesine devam ediyoruz” denildi. Bu arada Çelebi Hava Servisi, İspanya ve Almanya’nın çeşitli havalimanlarında yer hizmetleri veren İspanya merkezli Acciona S.A. Grubu’nu satıl alma girişiminde bulunmuştu. Şirket, Acciona hisselerinin yüzde 100’ünün Çelebi tarafından alınmasına yönelik görüşmelere, kuruluşlar arasında imzalanan gizlilik ve münhasırlık anlaşması çerçevesinde yeniden başlandığını kısa bir süre önce açıklamıştı. Çelebi yetkilileri, bu konuda “Acciona ile görüşmeler devam ediyor” demekle yetindi.

Kaynak: HÜRRİYET Gazetesi
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr