Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ESENBOĞA AVRUPA NIN EN İYİ HAVALİMANI

ESENBOĞA AVRUPA NIN EN İYİ HAVALİMANI

ESENBOĞA AVRUPA  NIN EN İYİ HAVALİMANI22.06.2009

İSTANBUL - Ankara Esenboğa Havalimanı, Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından Avrupa'nın "En iyi havalimanı" seçildi.

TAV Havalimanları Holding'ten yapılan açıklamaya göre, Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından yıllık yolcu kapasitesine göre 4 kategoride gerçekleştirilen yarışmada, TAV Havalimanları Holding'in işlettiği Ankara Esenboğa Havalimanı "5-10 milyon yolcu" kategorisinde "En iyi havalimanı" olarak belirlendi.

Yarışmada Türkiye'de iç ve dış hatlar terminallerinin ilk kez birlikte kullanıldığı terminal niteliğine de sahip olan Ankara Esenboğa Havalimanı, "çevreye duyarlılık, kalite, güvenlik, ticari alanlar ile operasyon akıcılığı ve becerileri" kriterleriyle de değerlendirildi.

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi'nin yolcu kapasitesine göre 4 kategoride gerçekleştirdiği yarışmada diğer kategoriler olan 5 milyona kadar olan havalimanlarında İtalya-Bolonya Havalimanı, 10-25 milyon arasındaki kategoride İspanya-Palma de Mallorca Havalimanı, 25 milyonun üstündeki havalimanları kategorisinde de Hollanda-Amsterdam Havalimanı "En iyi havalimanı" seçildi.

Ödül töreni

İngiltere'nin Manchester kentinde düzenlenen törende Ankara Esenboğa Havalimanı'na verilen ödülü Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal ile TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener birlikte aldı.

Orhan Birdal'ın törende, kamu ve özel sektör ortaklığının en iyi örneklerinden olan Ankara Esenboğa Havalimanı'nın başarısından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği kaydedildi.

Açıklamada, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener'in de törende yaptığı kunuşmada, şu görüşleri dile getirdiği bildirildi:

"Avrupa Birliğine (AB) aday bir ülkenin başkenti olan Ankara'da 3 yıl önce hizmete açtığımız Esenboğa Havalimanı'nın Avrupa'nın 'En iyi havalimanı' seçilmesi, bizleri Türk sivil havacılığının havalimanı işletmeciliğinde ulaştığı çizgi açısından son derece mutlu etmiştir. Bu başarıda havalimanı işletmeciliğini bir değerler ve hizmetler bütünlüğü olarak görerek destek veren başta Ulaştırma Bakanlığı, DHMİ ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne teşekkür ederiz."

Kaynak: Dünya Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr