Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ALMANYA DAN SÜPRİZ VİZE KARARI

ALMANYA DAN SÜPRİZ VİZE KARARI

ALMANYA  DAN SÜPRİZ VİZE KARARI08.06.2009

Avrupa Adalet Divanı’nın Türkiye ile AB ülkeleri arasında 1 Ocak 1973 yılında yürürlüğe giren Katma Protokole dayanarak aldığı "Türklere vize muafiyeti" kararı etkisini gösterdi. Almanya’da bir Türk işadamının vize davasına bakan Erding Bölgesel Mahkemesi, "1 Ocak 1973’te yürürlüğe giren Katma Protokole göre Türkler Almanya’ya vizesiz seyahat edebilir" dedi.

CEO dava açmıştı

Alman mahkemesi, Türkiye’de büyük bir şirketin CEO’sunun Almanya’da turistik vize tarihini 8 gün geçirmesi sonucu aldığı cezayı kaldırdı ve cezanın geçersiz olduğu kararını verdi. Münih havaalanının bağlı olduğu Erding Bölgesel Mahkemesi kararında şöyle denildi: "Mahkemenin görüşüne göre 01.01.1973 tarihli hukuksal durum gözönünde bulundurulduğunda, Türkler Yabancılar Yasası’nın 1. maddesine göre 3 ayı geçmemek ve herhangi bir işte çalışmamak kaydıyla, ya da iş seyahati ise en fazla 2 ayla sınırlı olmak kaydıyla Almanya’ya vizesiz seyahat edebilirler." (Karar No: 5 Cs 35 Js 28732/08.)

Örnek karar

Davanın savunma avukatı Münih’teki SANAS avukatlık bürosundan Serdal Altuntaş, kararın Almanya’ya vizesiz seyahat için örnek teşkil edeceğini vurguladı. Mahkemenin kararına temel teşkil eden olay şöyle gelişti: Türkiye’de büyük bir şirketin CEO’su bir yıllık turist vizesine dayanarak Almanya ve Avrupa’ya iş seyahatlerinde bulundu. Ancak vize süresini 8 gün geçirdi. Bunun üzerine Münih Havaalanı polisi Türk şirketinin CEO’su hakkında ülkede kaçak kalmaktan suç işlemi başlattı ve 300 Euro para cezası aldıktan sonra serbest bıraktı. Ayrıca Türk işadamına havaalanında suçlu muamelesi yapılarak, parmak izleri alındı. Bunun üzerine Türk işadamı Münih’teki avukatı Serdal Altuntaş’la olayı mahkemeye taşıdı.

Uygulama yasalara aykırı

Davaya bakan Erding Bölgesel Mahkemesi, Türklerin Almanya seyahati için vizeye ihtiyaçları olmadığı kararını vererek, Münih havaalanı polisinin uygulamasını yasalara aykırı buldu ve mahkeme masrafları da Alman devletinin ödemesine karar verdi.

Almanya’ya vizesiz seyahat hakkı başladı

Almanya, Adalet Divanı kararı doğrultusunda belirli meslek gruplarındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat uygulamasını başlattı. Almanya Avrupa Adalet Divanı’nın TIR Şoförü Mehmet Soysal davasıyla ilgili 19 Şubat’ta verdiği belirli meslek grupları için geçerli Almanya’ya vizesiz seyahat hakkı uygulamasını resmen başlattı. Alman Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, "Türk vatandaşları, bugün itibariyle geçerli olmak üzere, Türkiye’deki ikametlerini korumak kaydıyla, yalnızca aşağıda belirtilen seyahat amaçları doğrultusunda iki ayı geçmeyecek şekilde Almanya’ya vizesiz giriş yapabilirler" denildi.

’Vize Muafiyeti’ isteğe bağlı

Büyükelçilik ayrıca, ilgili meslek gruplarına dahil olanların Almanya’ya vizesiz giriş öncesinde ’isteğe bağlı olarak’, vize muafiyet belgesi alabileceklerini belirtti. Vize muafiyet belgesinin 8 Haziran’dan itibaren Alman Büyükelçiliği ve konsolosluklarında verileceği kaydedilirken, "Almanya’ya seyahat etmeden önce, isteğe bağlı olarak, Almanya’nın Türkiye’deki dış temsilciliklerinden ’Vize Muafiyet Belgesi’ temin etme imkanı bulunmaktadır" denildi. "Vize Muafiyet Belgesi" alabilmek için kişinin seyahat tarihinden en az 10 gün önce Almanya’nın dış temsilciliğine başvurması istenirken, "vize muafiyet belgesine" rağmen, sınırdaki Alman makamlarının kontroller yapabileceği de hatırlatıldı.

Belgeyle gelen direkt girecek

Almanya’ya vizesiz seyahat etme hakkı taşıyan kişiler, Türkiye’deki Alman temsilciliklerine bildirmeden direkt olarak Almanya’ya gelebilecek. Ancak bu kişilerin Alman sınır kapılarındaki memurlara, vizesiz seyahat için gerekli belgeleri sunmaları gerekiyor. İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili şu örneği verdi: "Bir vakfın veya bilimsel bir kurumun davetlisi olarak Almanya’ya gelecek Türk bilimadamı, elindeki davetiye belgesi ve bilimadamı olduğunu kanıtlayan belgelerle direkt olarak Almanya’ya seyahat edebilecek. Ancak sadece sözlü olarak bir toplantıya geldiğini beyan eden bir Türk vatandaşının Almanya’ya girmesine izin verilmeyebilir."

Kaynak: HÜRRİYET Gazetesi

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr