Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BREZİLYA VE ŞİLİ YE MÜZAKERELİ İHRACAT

BREZİLYA VE ŞİLİ YE MÜZAKERELİ İHRACAT

BREZİLYA VE ŞİLİ  YE MÜZAKERELİ İHRACAT03.06.2009

İSTANBUL - Krizin vurduğu ihracatçılar, Latin Amerika’ya, ABD’lilerle açılıyor.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) ile ABD’deki muadili IHA ortaklaşa Brezilya ve Şili’ye ticaret heyeti gönderecek. 6-14 Haziran tarihleri arasında toplam 9 gün sürecek programda Türk ve ABD’li firmalar, Sao Paulo ve Santiago’da ikili görüşmeler yapacak. Heyet, perakende

zincirleri, distribütörler ve alışveriş merkezi yöneticileri ile bir araya gelecek. Masanın bir tarafında Brezilya ve Şilili alıcılar, diğer tarafında ise Amerikalı ve Türk satıcılar oturacak ve ihracat müzakeresi yapacak. Ticaret heyetinde Türkiye’den 9, ABD’den 12 firma yer alacak. Heyete Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan (DTM) da yetkililer katılacak.

Latin Amerika tecrübesi Körfez’e de ışık tutacak

Bu programla, Türk ihracatçılar bir taşla iki kuş vuracak. Hem Latin Amerika tecrübesini Körfez’e açılmakta kullanacak hem de heyetteki ABD’li firmalarla yeni işbirliklerinin yolunu açacak. İhracatta ‘nokta atışı’ uygulaması mutfakçılarla başlayacak. Brezilya ve Şili’ye yılın ilk dört ayında toplam 1.5 milyon dolarlık mutfak eşyası satan Türk ihracatçıların hedefi bu rakamı kısa vadede yüzde 50 artırmak olacak. Pilot uygulamanın başarılı olması durumunda müzakereler diğer sektörlere de yayılacak. İKMİB Başkanı Murat Akyüz, hedef pazarın tanınmasının ihracatın önünü açacağını belirtti. İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki de uygulamanın model olması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr