Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / ÇERKEZKÖY-KAPIKULE HIZLI TREN HATTI'NDA 'İŞLER RAYINDA'

ÇERKEZKÖY-KAPIKULE HIZLI TREN HATTI'NDA 'İŞLER RAYINDA'

ÇERKEZKÖY-KAPIKULE HIZLI TREN HATTI'NDA 'İŞLER RAYINDA'23.03.2022
Londra'dan Pekin'e uzanan İpek Demiryolu güzergâhının ülkemizden geçen bölümünün Avrupa bağlantısını oluşturan Çerkezköy-Kapıkule Hızlı Tren Hattı'nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Toplam 2 bin 626 personelin 444 makine ile çalışma yaptığı hatta, yaklaşık 64 milyon metreküp kazının 56 milyon metreküpü tamamlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt ile hatta incelemelerde bulunan TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Metin Akbaş, yapım çalışmaları büyük hızla devam eden Çerkezköy-Kapıkule Hızlı Tren Hattı'nda incelemelerde bulundu. İskurt ve Akbaş'a, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Turgay Gökdemir, daire başkanları yüklenici firma temsilcileri eşlik etti. Heyetin ilk durağı, Çerkezköy-Kapıkule şantiyesi oldu. Yetkililer, çalışmaları devam eden hattın son durumuyla ilgili Bakan Yardımcısı İskurt ve TCDD Genel Müdürü Akbaş'a bilgi verdi. Projenin hedeflenen ilerleme durumuyla gelinen noktanın değerlendirildiği brifingin ardından heyet, viyadük geçiş inşaatlarıyla ekolojik köprüde incelemelerde bulundu. İskurt ve Akbaş, Çerkezköy-Kapıkule Hızlı Tren Hattı ziyaretini, Edirne şehir geçişi hızlı tren viyadüğü incelemesinin ardından Edirne Gar personeliyle görüşerek tamamladı. Bakan Yardımcısı İskurt ve TCDD Genel Müdürü Akbaş, hattın yapımında çalışan personele, zor şartlarda görevlerini aksatmadan yerine getirdikleri için teşekkür etti.
ÇERKEZKÖY-KAPIKULE HIZLI TREN HATTI
Demir İpek Yolu'nun ülkemizden geçen Avrupa bağlantısını oluşturan Çerkezköy-Kapıkule Hızlı Tren Hattı, Bulgaristan için de önem taşıyor. Proje, Bulgaristan demiryollarıyla koordineli bir şekilde yürütülüyor.
Türkiye'nin demiryoluyla Avrupa'ya açılan kapısı olan Çerkezköy-Kapıkule Hızlı Tren Hattı'nın yapımında toplam 2 bin 626 personel görev yapıyor. 444 makinenin kesintisiz çalıştığı hatta, 64 milyon metreküp kazının 56 milyon metreküpü tamamlandı. Hatta, 8 adet aç kapa tünel ve karayolu geçişi, 2 viyadük, 59 üst, 52 adet alt geçit, 33 adet demiryolu köprüsü, 175 adet menfez bulunuyor.
Kaynak: tcdd.gov.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr