Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ULAŞTIRMA BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: TÜRKİYE’NİN DİNAMİZMİ VE POTANSİYELİ HAVA TRAFİĞİNE YANSIDI

ULAŞTIRMA BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: TÜRKİYE’NİN DİNAMİZMİ VE POTANSİYELİ HAVA TRAFİĞİNE YANSIDI

ULAŞTIRMA BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: TÜRKİYE’NİN DİNAMİZMİ VE POTANSİYELİ HAVA TRAFİĞİNE YANSIDI21.12.2021Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu pandeminin küresel çapta ülke ekonomileri üzerindeki yıkıcı etkisine rağmen alınan tedbirlerin pozitif sonuçlarının uçuş sayılarına yansıdığını belirterek, 2021 yılının ilk 11 aylık döneminde Türkiye hava sahasında gerçekleşen sivil hava trafiğinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artış gösterdiğini kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, havacılık sektörüyle ilgili yazılı açıklama yaptı. EUROCONTROL verilerine göre, 2020 yılının ilk 11 aylık döneminde hava trafik kontrol hizmeti verilen uçuş sayısının 626 bin 67 olduğunu, bu sayının 2021’in aynı döneminde 896 bin 521 olarak gerçekleştiğini ifade eden Karaismailoğlu, sivil hava trafiğinin yüzde 43 arttığına işaret etti.

Karaismailoğlu, "Ülkelerin ticaret, turizm, sanayi ve hizmet sektörlerinin canlılığına yönelik en önemli göstergelerden biri olan hava taşımacılığı verilerindeki bu ciddi artış, Türkiye’nin potansiyeli ve dinamik yapısını açıkça ortaya koyuyor. Aynı zamanda, pandeminin küresel çapta ülke ekonomileri üzerindeki yıkıcı etkisine rağmen alınan tedbirlerin pozitif sonuçlarının hava trafik kontrol hizmeti verilen uçuş sayılarına yansıdığını da gösteriyor" dedi.

10 BİN NOTAM’IN HAZIRLIK VE DAĞITIMI YAPILDI

"Hava trafik hizmeti verilen sivil uçuşların yanında, kontrol ve koordinasyonu sağlanan askeri hava araçları, yoğun eğitim uçuşları ile İHA ve SİHA uçuşları da dikkate alındığında hava sahamızın yoğunluğu daha iyi anlaşılıyor" diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, şöyle devam etti:
" Ülke genelindeki 26 radar, 40 adet hava yer muhabere istasyonu ve hem karasal, hem de uydu üzerinden desteklenen hatlarla tesis edilmiş teknik alt yapıyla, yaklaşık 1 milyon km2’lik hava sahasında kesintisiz hava trafik kontrol hizmeti sürdürülüyor. DHMİ, Hava Trafik Kontrol Merkezi (HTKM) bünyesindeki Havacılık Bilgi Yönetimi birimlerinde 10 bin NOTAM’ın hazırlık ve dağıtımını yapılarak, hava araçlarının uçuş planları ve uçuş müsaadelerini takip etmeye devam ediliyor."

SERBEST ROTA UYGULAMASINA GEÇİLİYOR

Çevreci bir anlayışla hem karbon salınımını azaltacak, hem de direkt rotalarla uçuş maliyetlerini düşürecek Serbest Rota uygulaması için hazırlıkların da tüm hızıyla devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, "Çalışmalar kapsamında bir taraftan HTKM’de milli kaynaklarla geliştirilen radar simülatörler tesis edilirken, diğer taraftan EUROCONTROL Deney Merkezinde her hafta 33 hava trafik kontrolörü eğitim alıyor. 2022 yılı içinde tamamlanacak bu çalışmalar sonucunda en az karbon salınımı ile en kestirme uçuş rotalarına sahip daha rekabetçi bir hava sahası, hava yolu şirketlerinin kullanımına sunulacak" ifadelerini kullandı.

300 AKTİF RADAR EKRANINDA İYİLEŞTİRME YAPILDI

DHMİ’nin, hava trafik teknik alt yapı iyileştirmelerine devam ettiğini kaydeden Karaismailoğlu, "Son olarak geçtiğimiz kasım ayında ülke çapında teknik altyapı yazılım/donanım güncellemesi de başarıyla gerçekleşti. İki hafta boyunca; teknik, operasyonel ve diğer destek personelimizin 7/24 süren yakın işbirliği sonucu HTKM ile birlikte İstanbul, İzmir, Antalya, Bodrum ve Dalaman ATC ünitelerinde sistem güncellemeleri hayata geçirilerek hava trafik emniyetine katkı sağlandı. Sistem güncellemeleri ile ülke çapında 300 aktif radar ekranına hava trafik yönetimine destek verecek yeni fonksiyonlar kazandırıldı, aynı zamanda teknik altyapı ve iletişim ağlarımızda donanım ve yazılım iyileştirmeleri yapıldı" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: T.C. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI