Karayolu

AVUSTURYA’DA KARAYOLU TAŞIMALARI İÇİN ENDİŞE VERİCİ GELİŞMEAVUSTURYA’DA KARAYOLU TAŞIMALARI İÇİN ENDİŞE VERİCİ GELİŞME08.12.2020
Avusturya’da yaşanan gelişmeler karayolu taşımacılığına yönelik kırmızı alarm veriyor. Avusturya Yeşiller Partisi’nin meclise verdiği yasa önerisi çerçevesinde Türk nakliyecisinin Avusturya’dan temin ettiği motorin alımlarında uygulanan indirim ve KDV indiriminin 2021 yılı itibarıyla sonlandırılması öngörülüyor.

Avusturya’da karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik alınan önlemlerden uluslararası karayolu taşımacılığı da etkilenecek gibi görünüyor. Uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların Avusturya’dan geçişini zorlaştırarak karbon emisyonunu düşürmeyi hedefleyen Avusturyalı yetkililer, çareyi karayolu taşımacılığında firmalara sağlanan avantajları ortadan kaldırmakta bulacak gibi görünüyor. Yeşiller Partisi’nin Avusturya Meclisi’ne verdiği yasa önerisinde Avusturyalı motorin üretim ve satışı yapan firmaların Çevre Reformu çerçevesinde Türk nakliyecisinin Avusturya’dan temin ettiği motorin alımlarında indirim ve KDV indirimini 2021 yılı itibarıyla sonlandıracağına dair bilgiler, üyeler firmaların Avusturyalı çözüm ortakları aracılığıyla UTİKAD’a da ulaştı.

UTİKAD Karayolu Çalışma Grubu Başkanı Ayşem Ulusoy, karayolu taşımacılığı yapan firmalarda endişe yaratan gelişmeyle ilgili olarak bir değerlendirmede bulundu. Süreci yakından takip ettiklerini dile getiren Ayşem Ulusoy; "Avusturya hükümetinin bu kritik hamlesi birçok meslektaşımızı yakından ilgilendiriyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda üye firmalarımızı zor günler bekleyecektir. Ancak bize ulaşan bilgi, bu teklifin muhalefet tarafından hükümete sunulduğu yönünde yani kesinleşen bir karar yok henüz. Avusturyalı meslektaşlarımız ve çözüm ortaklarımızla birlikte süreci yakından takip ediyoruz. Üyelerimizi de gelişmelerden haberdar edeceğiz" diye konuştu.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72