Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TCDD DEN İKİNCİ LOJİSTİK KÖY

TCDD DEN İKİNCİ LOJİSTİK KÖY

TCDD  DEN İKİNCİ LOJİSTİK KÖY14.05.2009

Balıkesir ve çevre illerde sanayiciye ucuz nakliyeyle nefes aldıracak 20 milyon TL maliyetli "Lojistik köy" projesi için düğmeye basıldı. Samsun'un Gelemen bölgesinden sonra Türkiye'nin ikinci lojistik köyünü Balıkesir'e kurma kararı alan Devlet Demiryolları'nın ihaleyi bu ay içinde yapacağı, Haziran ya da Temmuz'da temel atılacağı belirtildi. Bölge sanayicisinin, ürünlerini demiryoluyla en ucuz, hızlı, deniz ve havayoluyla entegre şekilde ulaştırmasını, küresel sermayeyle daha kolay rekabet edebilmesini sağlayacak lojistik köyde en az 2 bin kişiye iş imkanı sağlanacağı belirtildi.
Balıkesir'de, yılda sadece vergi, stopaj, SSK primi gibi kamu gelirleriyle 50 milyon dolar girdi sağlayacak, yaratacağı istihdam, firmaların faaliyetleriyle ekonomiyi canlandıracak lojistik köyün proje ihalesi geçen Eylül'de yapıldı. İzmir ve Bandırma limanlarına konteynırla, trenle yük taşımasını sağlayacak köy inşaatında binlerce kişi çalışacağı, tamamlandıktan sonra en az 2 bin insana da istihdam alanı yaratacağı belirtildi. Gökköy yakınlarında, DDY rayları çevresinde 200 dönüm alana kurulacak köyün yapımına Haziran ya da Temmuz'da başlanacağı, 20 milyon liraya malolacağı ve 16 ayda bitirileceği öğrenildi.
TCDD Balıkesir Gar Müdürü Nevzat Ayaz depolar, antrepolar, yükleme, indirme tesisleri, oteller, restoranlar, ofislerden oluşacak lojistik köyün Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi için demiryoluyla ucuza nakliye olanağı sağlayacağını, üretici firmaların nakliyeden tasarruf edeceğini belirtti. Ayaz, "OSB'deki firmalar mallarını trenle daha güvenli olarak İzmir ve Bandırma limanlarına iletecek. Balıkesir bölgesindeki Kütahya, Bursa, Eskişehir gibi illerin taşımacılığı da buradan yapılacak" dedi. Gökköy'e kurulacak köyün sanayicilere nefes aldıracağını belirten Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Ahmet Kula da, köyü sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Lojistik köyün yeni iş sahaları yaratacağını ifade eden Kula, "Balıkesir için büyük fırsat. Kent insanı iş imkanı bulacak, sanayici maliyetlerini düşürecek. Hammadde ve üretilen ürünler daha ucuza nakledilecek" dedi.

GAR ÇEVRESİ BOŞALACAK

Lojistik köyün Balıkesir ekonomisine önemli girdi sağlayacağını söyleyen Belediye Başkanı İsmail Ok da köyün kurulmasından sonra belediye ve TCDD arasında yapılan anlaşma gereği gar alanındaki yükleme boşaltma istasyonlarının da köye taşınacağını belirtti.

Avrupa’ya sevkıyat

Köyde tehlikeli ve özel eşya yükleme, boşaltma ve stok alanları, sosyal ve idari tesisler, müşteri ofisleri, personel ofisleri ve sosyal tesisler, otopark, TIR parkı, yönetim merkezleri, genel hizmet tesisleri, bankalar, restoranlar, oteller, bakım-onarım ve yıkama tesisleri, akaryakıt istasyonları, büfeler, depo ve antrepolar, iletişim ve posta merkezleri de yer alıyor. Yüklemeden gümrüğe herşey lojistik üste yapılıyor. Lojistik köyler kara, hava ve denizle entegre oluyor, trafiği rahatlatıp taşımacılığı hızlandırıyor. Şehirlerin ekonomisini ve sosyal yaşamını canlandırıyor.
Gökköy Lojistik Köyü'nün devreye girmesiyle taşınan yük yılda 390 bin tondan 1 milyon tona ulaşacak. Köy mevcut ulaşım seçeneklerinin yanı sıra, Tekirdağ-Bandırma Tren Feri Projesi (trenlerin feribotla deniz üzerinde bir yerden başka yere taşınması) ve Bakü-Kars-Tiflis demiryolu projesiyle bütünleşmiş olacak. Lojistik köyden yüklenen malzemeler havaalanlarına da ulaştırılıp dünyanın tüm ülkelerine rahatlıkla taşınabilecek. Böylece bu bölgeden yüklenen ürünler hem Avrupa'ya hem de Orta Asya'ya kadar hiç durmadan gidecek. Otomobil, konteynır, sunta ve mermerin yanı sıra gıda maddesi olarak et ve süt, kuru gıda, sentetik malzemeler, içecek maddeleri, kömür, askeri yükler, demir, sanayi ürünleri Balıkesir'deki lojistik köyden yüklenip yurtiçi ve yurtdışına taşınacak.


Kaynak:Devrim DERİN - YENİ ASIR
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr