Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / UÇUŞLARDA SIVI SINIRLAMASI 2010’DA BAŞLAYACAK

UÇUŞLARDA SIVI SINIRLAMASI 2010’DA BAŞLAYACAK

UÇUŞLARDA SIVI SINIRLAMASI 2010’DA BAŞLAYACAK 06.05.2009

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Sıvı Sınırlama Uygulaması'na yönelik yaptığı açıklamada, sıvı kısıtlamasının bu yıl için sadece havalimanlarının dış hat terminallerinde kademe kademe uygulanacağı, 2010 yılından itibaren de iç hat terminallerinde yine aynı şekilde başlaşacağını söyledi.

Genel Müdür Arıduru, pilot uygulamanın 31 Aralık 2008 tarih ve 675/41854 sayılı genelge uyarınca Antalya Havalimanı 2. Dış Hatlar Terminali'nde başladığını belirterek, ”Adım adım ilerleyerek uygulamayı ülke geneline yaygınlaştıracağız. Bu şekilde yapmamızın amacı, sıvı kısıtlama ile ilgili eksikleri görüp, anında çözüm üretmek. Biz bu konuda havalimanlarındaki mülki idare amirlerini bilgilendirdik. Havalimanı işletmeleri ve havayolu şirketleri bu konuda bilgilendirildi. İlk olarak Antalya'da başlatılan pilot uygulama 20 Mayıs'a kadar devam edecek. Ardından başka birkaç havalimanında da aynı güvenlik tedbirleri başlatılacak” dedi.

İngiltere'de 2006 yılında uçaklara yönelik terörist saldırı planlarının ortaya çıkmasının ardından o tarihten bu yana AB ülkeleri, ABD ve Kanada uçaklarda sıvı kısıtlama uygulamasına başladı. Türkiye de, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kurallarına uyaraka, hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlama kararı aldı.

Uygulamaya göre, yolcular, el bagajlarında 20x20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya sprey bulundurabilecek. Bunun üzerindeki sıvılar el bagajlarında taşınamayacak. Uçak altı bagajlarda ise herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak.

 

Kaynak: Lojistik Haber