Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / İZMİT CENGİZ TOPEL HAVALİMANI KRİZE TAKILDI

İZMİT CENGİZ TOPEL HAVALİMANI KRİZE TAKILDI

İZMİT CENGİZ TOPEL HAVALİMANI KRİZE TAKILDI29.04.2009

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nün yapacağı, Deniz Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan İzmit Cengiz Topel Havalimanı'nın işletme hakkının kiralama yöntemiyle özel sektöre devri ihalesi kriz nedeniyle askıya alındı. DHMİ'nin uzun bir bekleme sonrası bu yıl yapmayı hedeflediği ihale için yatırımcıların hazır olmadığı ve bu nedenle konunun sonbahar aylarında yeniden değerlendirileceği öğrenildi. Bu değerlendirmeye göre ihalenin yatırım ortamının iyileşmesi durumunda gelecek yıl yapılması planlanıyor. Havalimanı fay hattı üzerinde bulunduğu gerekçesiyle de Gölcük depremi sırasında tartışma konusu olmuştu.

 

Yatırımcılar bekleniyor

DHMİ yetkilileri, Deniz Kuvvetleri ile protokol imzalandığını ve ihale şartnamesinin ise hazır olduğunu belirterek, kriz ortamı nedeniyle bir süre daha beklenileceğini ifade ettiler. DHMİ yetkilileri, kriz ortamı nedeniyle yatırımcıların önünü görmekte zorlandıklarını belirterek, "Kimsenin talip olmadığı bir ihale açmak istemiyoruz. O nedenle yatırımcıların önünü görebilmelerini bekleyeceğiz" diye konuştular. Konunun bu yılın son çeyreğinde yeniden değerlendirileceğini kaydeden DHMİ yetkilileri, ihale için takvimin de bu dönemde çizileceğini vurguladılar.

 

14 yıldır atıl duruyor

Cengiz Topel Havalimanı'nın sivil amaçlı kullanıma açılması amacıyla, 1994 tarihinde sivil tesislerin yapımı

ihalesi gerçekleştirildi. Bu kapsamda sivil tesisler yapıldı ancak kullanıma açılmadığı için tesisler zaman içinde zarar görmeye başladı. 14 yıldır atıl durumda bulunan havalimanı aynı zamanda zeminiyle ilgili problemler yani fay hattına yakınlığı nedeniyle de tartışmalı bir durumda bulunuyor. Ancak İstanbul'a yakınlığı nedeniyle önemli bir konumda olan Cengiz Topel Havalimanı sivil uçuşlara açıldığında, yakınında bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı'na da bir rakip gelmiş olacak. İstanbul'a yakın havalimanları arasında Bursa Yenişehir Havalimanı da yer alıyor. Şu anda, Atatürk, Esenboğa, Adnan Menderes, Dalaman ve Antalya'da özel sektör işletmeciliği bulunuyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı elindeki Sabiha Gökçen Havalimanı da özel sektöre ihale edilmişti. Buradaki yeni terminal inşaatı en erken 2010 yılında tamamlanacak.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün yapacağı, Deniz Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan İzmit Cengiz Topel Havalimanı'nın işletme hak...

( KB)

referans