Üye Şirketlerden

“İNTERMODAL TAŞIMALARI ETKİN KULLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ”“İNTERMODAL TAŞIMALARI ETKİN KULLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ”14.07.2020
İntermodal taşımacılığın kullanım oranlarının koronavirüs süreci ve normalleşme aşamalarında ciddi oranda artış gösterdiğini belirten Sarp Intermodal Genel Müdürü Şenol Taş, her yıl ortalama yüzde 40 oranında büyüdüklerini ve 45'lik konteyner dışında tank konteyner, Swap Body, askılı konteyner gibi farklı ekipman seçenekleri ile intermodal taşımalar gerçekleştirdiklerini ifada etti. Taş'ın söz konusu taşımalarla ilgili açıklamaları şöyle:

2014 yılında, Türkiye'de intermodal taşımalar gerçekleştirmek üzerine kurulan ilk şirket olarak hizmet vermeye başladık. Kurulduğumuz yıldan bu yana düzenli olarak artan taşıma hacmimiz ve ekipmanlarımızın yanı sıra, ithalat ve ihracatçılarımıza, intermodal pazarına ciddi katkılar yaptık. Temel amacımız ihracat ve ithalat yapan şirketlere ekonomik ve sürdürülebilir bir taşıma modeli sunmak. Bunu geçtiğimiz yıl yaptığımız 19 bin adet konteyner taşımasıyla da kanıtlamış durumdayız. Kurulduğumuzdan bu yana her yıl yaklaşık yüzde 40 oranında büyüme gerçekleştiriyoruz. Bu sayede ekipman havuzumuzu ve insan kaynağımızı da genişleterek daha kapsamlı hizmetler sunmaya odaklanıyoruz. Sarp Intermodal olarak operasyonlarımızın büyük çoğunluğunu özmal ekipmanlarımızla gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz son ekipman yatırımlarıyla 1000 adet özmal konteynere ulaştık. Aynı zamanda yurt dışındaki iş ortaklarımız sayesinde 2500'ün üzerinde konteynere de erişebiliyoruz. 45'lik konteyner dışında tank konteyner, Swap Body, askılı konteyner gibi farklı ekipman seçenekleri ile de intermodal taşımalar gerçekleştiriyoruz. Ağırlıklı olarak gıda, tekstil, otomotiv ve kimya sektörlerine hizmet veriyoruz. İntermodal taşımacılığın en önemli avantajı kuşkusuz çevreci bir taşımacılık modu olmasıdır. Uluslararası ve çevre hassasiyetleri yüksek olan birçok marka buna özen gösteriyor. Ekonomik olması ve transit sürelere bağlı kalınması da önemli avantajlarından. Yol durumundan, hava şartlarından, yürüme yasaklarından ve diğer yavaşlatıcı problemlerden etkilenmeden varış noktasına varma şansınız var. Özellikle korona virüs sürecinde karayolundaki yavaşlama tüm dünya ticaretini olumsuz etkiledi. Sürücülerin sağlık kontrolleri ve karantina uygulamaları nedeniyle karayolunda teslimat süreleri oldukça uzadı. Biz ağırlıklı olarak yükleri Ro-Ro ve demiryolu ile Avrupa'ya ulaştırıp, oradaki yerel sürücülerle son teslimat noktasına ulaşıyoruz. Bu süreçte intermodal taşımacılık gerek insan faktörünün en aza indirmesi, gerekse de minimum temas sağlanması açısından oldukça avantaj sağlıyor. İntermodal taşımacılığın kullanım oranları korona virüs süreci ve normalleşme aşamalarında ciddi oranda artış gösterdi. Ciro, ekipman ve insan kaynağı anlamındaki düzenli büyüme hedefimiz 2020 yılında da devam edecek. Özellikle tüm dünyada başlayan normalleşme süreciyle birlikte, intermodal taşıma hizmetlerimizi hem yurt içi hem de yurt dışında daha etkin kullanmayı sürdüreceğiz.”

Kaynak: transmedya.com
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72