Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Demiryolu / KARAİSMAİLOĞLU: LOJİSTİK AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ DEMİRYOLUNA AĞIRLIK VERECEĞİZ

KARAİSMAİLOĞLU: LOJİSTİK AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ DEMİRYOLUNA AĞIRLIK VERECEĞİZ

KARAİSMAİLOĞLU: LOJİSTİK AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ DEMİRYOLUNA AĞIRLIK VERECEĞİZ 11.07.2020
BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: Son 18 yılda ulaştırma ve altyapı, iletişim altyapı yatırımları 880 milyar TL'ye ulaştı. Artık bundan sonra biraz daha demiryoluna ağırlık vereceğiz, çünkü lojistik açıdan demiryolu da çok önemli.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, demiryolu yatırımlarının hem yolcu taşımacılığı hem de lojistik açıdan önemine dikkat çekerek, sanayi bölgelerini denizle buluşturacak çok değerli projelerin devam ettiğini belirtti.  

Karaismailoğlu Muş'ta TRT Haber'e verdiği röportajda, : ‘'Bölgede çok önemli yatırımlarımız var. Onlardan sadece bir tanesi Botan Çayı Beğendik Köprüsü. Alanında Türkiye'nin ilklerinden birisi; 210 metre orta açıklığı ve toplamda 450 metre uzunluğuyla çok önemli bir köprü. Bir de yükseklik açısından Türkiye'nin en yüksek köprüsü, 165 metre. Daha önceden çok zor şartlarda ulaşım sağlanan, çok kötü ortamlarda ulaşım sağlanan, Botan Çayı'nın yükselmesiyle yolları kapanan bir bölgeydi. Köprüyle birlikte 70 kilometrelik bir bağlantı yollarıyla birlikte bölgeye çok önemli bir değer kazandıracak bir proje. İnşallah Cumhurbaşkanımızın katılımıyla bu köprünün açılmasının müjdesini verecek vatandaşlarımıza. Yani köprünün yapılmasıyla bölgede çok büyük bir hareketlilik olacak, sınır ticareti gelişecek. Bitlis'in, Siirt'in, Hakkari'nin, Van'ın, Şırnak'ın önemli derecede hareketliliği artacak. Bunun sayesinde bölgede istihdam, hareketlilik, ticaret, turizm en önemlisi. Çok önemli, çok güzellikler var bölgede, onlar açığa çıkacak, oralara erişim artacak. Biz de çok sevinçle yarını bekliyoruz, ülkemize çok değerli bir proje kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Projelerimiz Bölgedeki Huzura ve Güvene Çok Büyük Katkılarda Bulunuyor

Bakan Karaismailoğlu, bölgedeki huzura dikkat çekerek “Güvenlik güçlerimizin çabası müthiş derecede. Onlar kadar olmasa da bizim ulaştırma ve altyapı projelerimiz de bölgedeki huzura ve güvene çok büyük katkılarda bulunuyor. Çünkü bölgede istihdam, üretim, ticaret, tarım arttıkça huzur da artıyor, halkımızın yaşam standartları da yükseliyor, o yüzden bizim projelerimiz çok önemli. Yaptığımız bütün projelerin çok artı, çok ekonomik değerleri oluyor. Bölgede çok değerli projeler var.” dedi.

Devam eden diğer projelerin bir an önce bitirilmesi için planlamaların yapıldığını ve yoğun bir çaba sarf edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, buradaki yerel idareciler ve yöneticilerle birlikte koordinasyon içerisinde projeleri bir an önce bitirip vatandaşların hizmetine sunulacağını dile getirdi.

Sanayi Bölgeleri Demiryolu ile Denizle Buluşacak

Son 18 yılda ulaştırma ve altyapı, iletişim alt yatırımlarının 880 milyar TL'ye ulaştığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Artık bundan sonra biraz daha demiryoluna ağırlık vereceğiz, çünkü lojistik açıdan demiryolu da çok önemli. Biliyorsunuz ülkemiz yüksek hızlı trenlerle birkaç yıl önce yine Cumhurbaşkanımızın liderliğinde karşılaştı. Ve yüksek hızlı trenin konforunu, seyahat güvenini hisseden vatandaşımız ondan ayrılmıyor artık. Ülkemizde bin 200 kilometre yüksek hızlı tren hattı var. İnşallah en kısa zamanda bunu 5 bin 500 kilometreye çıkarmak hedefi doğrultusunda bütün çalışmalarımızı yapıyoruz.'' dedi.

Bursa'yı Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattına Bağlayacağız

Sanayi bölgelerini denizle buluşturacak lojistik anlamda çok değerli demiryolu projeleri olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, devam eden demiryolu projeleri ile ilgili şunları söyledi:

“İlk projelerimizden bazılarını size söyleyeyim; Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep. 2023 yılına kadar yaklaşık 400 kilometrelik hattı yüksek hızlı tren hattı olarak tamamlayacağız. Bu sadece yolcu taşımak için değil, lojistik anlamda da çok önemli bir proje. Sanayi bölgelerini denizle buluşturacağız, lojistik anlamda çok değerli bir proje. Yine onun peşinden Bursa'yı Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattına bağlayacağız. Onunla ilgili altyapı çalışmaları devam ediyor. Üstyapı ihalelerini de yapıp inşallah 2023 hedefi doğrultusunda devam ediyoruz. Yine Ankara-İzmir 500 kilometre, burada da altyapı çalışmaları devam ediyor. 2023'e yetiştirmek hedefi doğrultusunda devam ediyor. Bu yıl içerisinde de Ankara-Sivas'ı hizmete alacağız. Konya'ya kadar hızlı trenimiz vardı, Konya-Karaman arasını yine bu yılsonunda tamamlayacağız. Devamında Konya, Ulukışla, Yenice ve Mersin'e bağlayacağız. Yani Ankara'yı, İstanbul'u Akdeniz'le buluşturmuş olacağız. Önümüzdeki günlerde Gaziantep'ten İstanbul'a, hatta Kapıkule'ye, sınır kapısına kadar yüksek hızlı tren hatlarımız olmuş olacak. Ülkemizin önemli bir kesimi yüksek hızlı tren hatlarıyla tanışmış olacak.”

Samsun-Sivas Kalın Demiryolu Yenilendi, Kapasitesi 3 Katına Çıkarıldı

Karaismailoğlu, lojistik katkıları nedeniyle demiryollarına çok önem verdiklerini söyledi.

Samsun-Sivas-Kalın hattının yenilediğini ve yakın zamanda açılacağını anlatan Bakan Karaismailoğlu, “1930 yıllarında yapılmıştı. Bütün raylarını söktük, sinyalli hale getirdik, kapasitesini üç kata çıkardık. Bu hat ayrıca Bakü-Tiflis-Kars hattıyla da buluşuyor. Bugünlerde Çin'den Avrupa'ya ülkemiz üzerinden yük transferi, lojistik transferi şu anda müthiş bir şekilde devam ediyor. Tabii Marmaray'ı bitirmiştik, Marmaray da tam dünyanın ortasında, Asya ile Avrupa'nın ortasında tam bir can damarı gibi şu anda işlem kazanıyor” dedi.
 
Kaynak: www.tcddtasimacilik.gov.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr