Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / HAVALİMANINDA İNŞAAT BAŞLIYOR

HAVALİMANINDA İNŞAAT BAŞLIYOR

HAVALİMANINDA İNŞAAT BAŞLIYOR22.04.2009

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İstanbul Atatürk Havalimanı'na 4 uçak hangarı ve uçak bakım atölyesi yapılmasına ilişkin ihaleyi tamamladı.

DHMİ, Yap-İşlet Devret (YİD) modeliyle çıkılan ihaleyi kazanan MNG Teknik Uçak Bakım AŞ ile bu ay içinde sözleşme imzalayacak.

Proje kapsamında, hangarların inşa edileceği alanda bulunan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün binası, havalimanı içinde başka bir alana taşınacak. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün yeni binasının tamamlanmasının ardından eski bina yıkılacak.

4 uçak hangarı ve uçak bakım atölyelerinin her biri 16 bin metrekare kapalı alandan oluşacak. Hangarlar ve bakım atölyelerinin ilki 3 yıl içinde tamamlanacak. Diğer hangarlar ve atölyelerin inşaatları da 3'er yıllık periyotlar içinde bitirilerek işletmeye alınacak. Hangarların ön kısmına 57 bin 200 metrekarelik apron ve bağlantı yolları da inşa edilecek.

İnşaat süresi boyunca firmadan arazi kirası alacak olan DHMİ, inşaatların tamamlanması ile birlikte 12 metrekare için aylık KDV hariç 12,07 TL kapalı alan kira bedeli almaya başlayacak. MNG Teknik Uçak Bakım AŞ, hangarları 20 yıl boyunca kiralayacak.

2 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Atatürk Havalimanı'nda atıl bulunan alana yapılacak uçak hangarları ve bakım atölyelerinde 2 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Türkiye'deki tüm Türk tescilli uçaklara bakım verebilecek bir uçak hangarı olmadığını dile getiren yetkililer, inşa edilecek yeni uçak hangarı ve bakım atölyelerinin tüm Türk tescilli tüm uçakların yanı sıra pek çok yabancı tescilli uçağa da bakım hizmeti verilebilecek kapasitede olacağını kaydetti.

ZAMAN