Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / 6 HAVALİMANINA YENİ TERMİNAL

6 HAVALİMANINA YENİ TERMİNAL

6 HAVALİMANINA YENİ TERMİNAL25.03.2009

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2009 yılında 6 ildeki havalimanında yeni terminal inşaatına hazırlanıyor. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Batman, Kayseri, Sivas, Erzincan, Hatay, Kars illerindeki havalimanlarında yeni iç ve dış hat terminalleri yapılacağını belirtti. Öte yandan Birdal, krize rağmen yolcu trafiğinde yüzde 3-4 artış öngördüklerini söyledi

 

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2009 yılında 6 ildeki havalimanında yeni terminal inşaatına hazırlanıyor. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Batman, Kayseri, Sivas, Erzincan, Hatay, Kars illerindeki havalimanlarında yeni iç ve dış hat terminalleri yapılacağını belirtti. Öte yandan Birdal, krize rağmen yolcu trafiğinde yüzde 3-4 artış öngördüklerini söyledi.

DHMİ Genel Müdürü Birdal, 2008 yılı sonunda ve bu yılın başında yapılan ihalelerle yatırım programında bulunan bazı havalimanlarında terminal inşaatlarının yapılacağını kaydetti. Kayseri'de iç hatlar terminali yapılacağını anlatan Birdal, Batman'a ise orada bulunan pistin dışında yeni bir havaalanı yapılacağını kaydetti. Mevcut pistin Hava Kuvvetleri tarafından kullanıldığını belirten Birdal, yeni havaalanının ise sivil amaçlı olacağını belirtti. Sivas'a iç ve dış hatlar terminali yapılacağını kaydeden Birdal, Erzincan ve Hatay'a yeni terminal binası yapımı için ihalenin yeni yapıldığını ve bunun değerlendirme aşamasında olduğunu anlattı. Sivas ve Kars'ta da yeni iç ve dış hat terminal binası yapılacağını anlatan Birdal, şu anda dış hat kullanım oranları düşük olsa da bu yönde talebin olduğunu ve talebin özellikle yurtdışında yaşayan vatandaşlardan geldiğini ifade etti. Birdal, bu 6 havalimanına yönelik çalışmalar tamamlanınca DHMİ tarafından işletileceğini kaydetti.

Birdal, Bodrum-Milas Havalimanı'nın yap-işlet-devret (YİD) modeliyle özel sektöre devrine yönelik sözleşmenin ihale sonucunun Yüksek Planlama Kurulu (YPK) tarafından onaylanmasından sonra imzalanacağını belirterek, "YİD ya da kiralama şeklinde hangi havalimanlarını verebiliriz, talep var mı araştırması içerisindeyiz" dedi. Birdal, bu yönde bir talebin kendilerine henüz gelmediğini ancak İzmit Cengiz Topel Havalimanı'nın kiralama yöntemiyle işletme hakkının devrinin gündeme gelebileceğini ifade etti.

 

Büyüme bekleniyor

Birdal, 2008 yılında beklenenin aksine yolcu ve uçak trafiğinde yoğunluk yaşandığını belirterek, yolcu trafiğinde bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında artış yaşandığını belirtti. Uçak trafiğinde ise yüzde 8 oranında artış yaşandığını belirten Birdal, 2009 yılında bütün dünyada havacılık sektöründe diğer sektörlerde olduğu gibi bir azalış beklendiğini belirtti. Birdal, buna rağmen yolcu trafiğinde bir artış beklendiğini belirterek, "Belki yüzde 10'lara çıkmayacak ama yüzde 3-4 oranında artış sağlanacağını düşünüyoruz" dedi. Referans

 

Yolcu trafiği

(milyon kişi)

Yıllar

İç hat

Dış hat

Toplam

2007

31.9

38.3

70.2

2008

33.5

40.8

74.3

 

 

Uçak trafiği

Yıllar

İç hat

Dış hat

Toplam

2007

365.177

323.291

688.468

2008

385.348

355.966

741.314