Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Eğitim ve Etkinlikler / LODER'İN "EĞİTİMCİNİN EĞİTİMİ" TOPLANTISI ANKARA'DA YAPILDI

LODER'İN "EĞİTİMCİNİN EĞİTİMİ" TOPLANTISI ANKARA'DA YAPILDI

LODER'İN 17.04.2019
Lojistik Derneği (LODER) ve Ticaret Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen II. Eğitimcinin Eğitimi programı kapsamında “Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları” eğitimi Ankara'da gerçekleştirildi.

Eğitime; LODER Başkanı ve Lojistik Eğitim Standartları (LES) Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, LES Komitesi üyeleri Pîrî Reis Üniversitesi DMYO Öğretim Görevlisi Barbaros Büyüksağnak ve KeyLine Genel Müdürü Dr. Kayıhan Ö. Turan ile eğitimin koordinasyonunu sağlayan Gümrük E. Müsteşarı ve Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu dahil 30 farklı üniversiteden ve lojistik sektöründen toplam 37 akademisyen ve temsilci ile Ticaret Bakanlığı'ndan beş uzman katıldı.

T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürü Sayın Mustafa Gümüş eğitime katılanlara “Hoş geldiniz” diyerek başladığı açılış konuşmasında gümrük teşkilatının geçmişten bugüne gelişimine ve bugün geldiği ve çağın gereklerine uygun altyapı ve vizyonu ile geleceğe yönelik hedeflerini dile getirdi ve eğitimin başarılı olmasını diledi.

İlk olarak Ankara Gümrük Müdürü Mehmet Sağlam genel olarak gümrük işlemleri, gümrük rejimi uygulamaları, gümrük muhafaza uygulamaları vergilendirme ve vergi hesabı konuları ile ilgili faydalı bilgileri örnekleri ile birlikte aktardı.  Daha sonra TOBB TIR ve ATA Karnesi Müdürlüğü'nden E. Yaşar Çakmak, TIR Sözleşmesi ve TIR Karne kullanımı, eTIR ve Ortak Transit Sözleşmesi, NCTS'ye dair açıklayıcı bilgiler verdi. Öğleden sonra Ankara Lojistik Üssü/Kazan'da saha ziyareti yapılarak yerinde saha operasyon ve gümrük uygulamaları görüldü ve ilk gün eğitimi tamamlandı.

İkinci gün, Ticaret Uzmanı A. Ercan İlgüz tarafından; gümrük tarifesi, tarifenin belirlenmesi, bağlayıcı tarife, eksik veya hatalı beyan, kıymet, kıymet belirleme yöntemleri, menşe, menşe kuralları, belgeler, usulsüzlük ve ihlaller, cezalar ve uzlaşma başlıkları altında verilen detaylı bir eğitim ile başladı. Kısa bir aradan sonra Ticaret Uzmanı A. İhsan Yiğitoğlu tarafından konteynerler için beyan ve elektronik işlemler, yasal süreler ve süre uzatımı konusu detayları ile aktarıldı.

Son olarak Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Aslıhan Çelebi gümrük beyannamesi hazırlanması ve gümrük idaresine sunulması, tamamlayıcı belgeler ve uygulamada karşılaşılan durumlar hakkında bilgi vererek eğitimi tamamladı. Her iki gün büyük bir beğeni ve ilgi ile takip edilen eğitim ve sunumlar esnasında sorulan tüm sorulara detaylı cevaplar alındı.

Eğitimler; Gümrük E. Müsteşarı ve Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi  Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu ve Ankara Lojistik Üssü İşletme Müdürü Nurcan Ö. Sunay koordinasyonunda gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı, Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen eğitimler süresince katılımcılara aynı tesiste konaklama imkanı sağlayarak eğitime destek vermiş oldu.  Eğitim sonunda test ve açık uçlu sorulardan oluşan bir sınav yapıldı. Sınav sonunda başarılı olanlara LODER Başarı Sertifikası verilecektir.

Son derece başarılı geçen iki günün ardından eğitimden çok memnun kalan katılımcılar ikinci kez yapılan Eğitimcinin Eğitimi programından da güzel anılarla yurdun dört bir yanına döndüler. Önümüzdeki dönemde lojistiğin farklı bir alanında üçüncü Eğitimcinin Eğitimi programı LODER koordinasyonunda düzenlenerek ülkemizde lojistik eğitimi veren üniversitelerimizdeki öğretim elemanlarına ve sektör temsilcilerine destek olunacaktır.