Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / EKOL LOJİSTİK, SENEYE ÇALIŞANLARINA DEVREDİLİYOR

EKOL LOJİSTİK, SENEYE ÇALIŞANLARINA DEVREDİLİYOR

EKOL LOJİSTİK, SENEYE ÇALIŞANLARINA DEVREDİLİYOR01.04.2019Abu Dhabili ortağın payını vererek şirketin yüzde 90'ına sahip olan Ahmet Musul, bir sonraki adımı "özel nitelikli bir vakıf kurmak ve şirketin vakfa devrini sağlamak" olarak açıkladı.

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Jale Özgentürk'ün yazısından aktarıyoruz.

En iyi yönetilen şirketler hangileri? Aile şirketleri mi, çok ortaklı sahipsiz şirketler mi, profesyonellerin yönettiği aile şirketleri mi?

Uzun yıllardır bu soru hep gündemde. Araştırmalara göre ABD, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde Unilever, BP gibi sahipsiz çok ortaklı şirketler daha yaygın ve başarılı. Brezilya, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ise aile şirketleri ve CEO tarafından yönetilen şirketler çok ortaklılara göre daha başarılı. Ancak aynı araştırmada ortaya çıkan bir sonuç var ki aile şirketleri belli bir büyüklüğe ulaştıklarında zora giriyor. Yine araştırmalar gösteriyor ki aile şirketlerinin yüzde 96'sı üçüncü kuşakta parçalanıyor. Bu yüzden Türkiye'de de 100 yılı bulan şirket sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

750 MİLYON EURO CİRO

Dijital devrimin yaşandığı bugünlerde şirketin sahipliğinin kimde olduğunun yanı sıra, geleceğe nasıl hazırlandığı da önem taşıyor. Meslekler, sektörler değişirken yine araştırmalara göre şirketlerin vasıflı, uzman çalışanlar için birbiri ile kıyasıya rekabete gireceği de konuşuluyor. Türk şirketleri bu gelişmelere hazırlanmak zorunda. Bugün yeni döneme hazırlanmak, gelecekte de var olmak isteyen bir örnekten söz edeceğim. Ekol Lojistik'ten. Şirketi 1990'da kuran ve bugün 17 ülkede 7 bin kişinin çalıştığı, 750 milyon Euro cirolu lojistik devine çeviren Ahmet Musul'un sahip olduğu bir grup Ekol. Musul, 2 yıl önce kamuoyunun gündemine ilginç bir hedefle gelmişti. 2020 tarihini vererek, şirketini çalışanlarına devredip, sahipsizlendireceğini açıklamıştı Musul. Geçen günlerde Rekabet Kurumu, “Ekol Lojistik'te hisselerin Ahmet Musul'un kontrolüne geçmesine onay verildiğine” dair bir karar yayınladı.

Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Musul'a bu kararın anlamını ve stratejisini sordum. Musul, şirketin yüzde 37 hissesinin 2010'dan bu yana Abu Dhabi Investment ve Japon SBI Holding iştiraki Rigond Finance'ta bulunduğunu hatırlatıyor. Şirketin ‘sahipsizlendirilmesi' için, hisselerin geri alınmasının beklendiğini anlatan Musul, “Yüzde 90 hisse artık bende. Yüzde 10 ise bazı yöneticilerimizde” diyor. Anlattığına göre sonraki adım, özel nitelikli bir vakıf kurmak ve şirketin vakfa devrini sağlamak. Bu adımın yıl sonuna kadar ya da 2020'nin ilk çeyreğinde gerçekleşeceğini söyleyen Musul şunları anlatıyor: “Ekol'ün sahibi vakıf olacak. Her yıl elde edilen karın yüzde 40'ını pozisyonlarına göre çalışanlara dağıtacağız. Yüzde 60'ını sermaye olarak değerlendirerek, yatırımlara ayıracağız. Şirketi kurduğumdan beri hayalim bu.”

Modelin Türkiye'de ilklerden biri olacağını anlatan Musul, iş modelini de değiştireceklerini ve Ro-Ro operatörü olmaktan vazgeçtiklerini açıklıyor. Musul, kapitalizmin ciddi kriz yaşadığını ve elde edilen gelirin birkaç kişinin elinde toplandığını söylüyor. Ona göre sermayenin tabana yayılması gerek. Musul'un modeli iş dünyası için ilginç bir deneyim olacak.

Jale ÖZGENTÜRK – HÜRRİYET

Kaynak: lojiport.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr