Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Bilişim / TÜRKİYE’NİN İLK OTONOM KAMYONUNUN TESTLERİNE BU YIL BAŞLANMASI HEDEFLENİYOR

TÜRKİYE’NİN İLK OTONOM KAMYONUNUN TESTLERİNE BU YIL BAŞLANMASI HEDEFLENİYOR

TÜRKİYE’NİN İLK OTONOM KAMYONUNUN TESTLERİNE BU YIL BAŞLANMASI HEDEFLENİYOR12.02.2019Otomotiv sistemleri konusunda dünyanın en büyük mühendislik firması olan AVL'nin İstanbul'daki merkezi AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye, 2019'da hayata geçireceği yeni teknolojilerini duyurdu. Grand Hyatt Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan AVL Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, bu yıl ilk kez saha testlerine başlanacak olan ileri teknolojili SUV tipi araç çalışmaları ve kamyonlarda uygulanacak otonom teknolojiler hakkında detayları aktardı.

Mühendislik ihracatı rakamı kurulduğu günden bu yana toplamda 30 Milyon Euro'ya yaklaşan ve bu başarısıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Türkiye'nin 500 büyük hizmet ihracatçısı sıralamasında otomotiv alanında en çok mühendislik hizmeti ihracatı yapan 3. firma olma başarısını yakalayan AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye, otomotiv teknolojilerine yönelik geliştirdiği yeni sistemleri düzenlenen basın toplantısında duyurdu. Otomotiv alanında yürütülen mühendislik çalışmaları ve 2019 yılı ihracat hedefleri hakkında bilgilerin paylaşıldığı toplantıda AVL'nin dikkat çeken projelerinden olan ve Türkiye'de otomatik şanzıman kontrol algoritmaları en ileri seviyede geliştirilmiş ilk SUV tipi araç hakkındaki ilk detaylar aktarıldı. Düzenlenen toplantıda basınla bir araya gelen AVL Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, ilk SUV tipi aracın yanı sıra Kasım ayında Ford Otosan ile imzalanan Platooning-otonom konvoy teknolojisi Ar-Ge işbirliği çevresinde geliştirilen ve kamyonların otonom halde yollara çıkmasını sağlayacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Yeni nesil ilk SUV aracın hazırlıkları tamamlandı

AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye'nin 2019 projelerini anlatan Dr. Serkan İmpram, AVL mühendisleri tarafında Türkiye'de kontrol yazılımı geliştirilmiş yeni nesil ilk SUV araç hakkında ilk detayları paylaştı. Aracın yılın ilk aylarında İstanbul'da testlerine başlanacağı ve gerekli hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Dr. İmpram şöyle konuştu: “SUV araçlar, ülkemizde ve dünyada oldukça popüler hale gelen ve önemli bir pazar payına sahip araç tipleridir. Diğer otomobillerden farklı olarak daha geniş ve yerden yüksekliği daha fazla olan bu araçlara dünyanın her yerinde artan bir talep söz konusu. Yaşanan talep yoğunluğu ve aracın sahip olduğu bu özellikler SUV araçlarının popülaritesini artırdı ve sektöründe markaların pazar payındaki hakimiyetini etkilemeye başladı. Biz de, bu doğrultuda, SUV araçların mühendislik çalışmalarını uzun süredir Türkiye'de yapıyoruz ve bunların saha testlerine yönelik ilk adımı attık. İstanbul'daki Ar-Ge merkezlerimizde mühendislerimiz Türkiye'nin en ileri otomatik şanzıman kontrol algoritmalarını geliştirdi. 2019'un birinci çeyreğinde de bu algoritmaları uyguladığımız aracın ilk testlerini İstanbul'da gerçekleştireceğiz.”

Kamyonlar da otonom özelliğe kavuşuyor

AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye'nin, 2019 yılında üzerinde çalışmaya devam edeceği bir diğer önemli projesi ise Ford Otosan ile ortak Ar-Ge işbirliği çerçevesinde yürütülen ve kamyonların otonomlaşmasını sağlayacak olan platooning teknolojisi. Geçtiğimiz Kasım ayında basın önünde imzalanan anlaşma ile duyurulan projenin detayları hakkında bilgiler veren Dr. Serkan İmpram, ortak Ar-Ge işbirliği çerçevesinde geliştirilecek olan “Platooning-otonom konvoy” teknolojisinin birinci etabının yılın ilk yarısında tamamlanıp ilk otonom kamyonların teste başlamasının öngörüldüğünü söyledi. AVL'nin globaldeki know-how birikimi ile bu projeye önemli katkılar sağlayacağını belirten Dr. Serkan İmpram, “Platooning-otonom konvoy projesi bizim için 2019 yılının önem taşıyan çalışmalarından biri. Bu proje ile Ford Trucks araçlarında uygulanacak platooning teknolojisi, otomotiv sektöründe Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek. Kamyonların Türkiye'de otonom halde taşımacılık yapabilmesini sağlayacak teknolojiler hazır hale gelecek. Daha düşük maliyetlerde daha güvenli ve efektif sonuçlar alınabilmesinin önü açılacak. Şu an gerekli hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor ve yaptığımız Ar-Ge işbirliği çerçevesinde Türkiye'nin ilk otonom sistemlerine sahip kamyonlarının test için 2019'un ilk yarısında sahaya çıkması planlanıyor. Lojistik sektörüne önemli katkılar sağlayacağına inandığımız bu projenin tamamen hayata geçmesiyle sektörde yepyeni bir sayfanın açılacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Mühendislik ihracatı hedefinde başarı sağlandı

AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye'nin büyüme rakamlarına da değinen Dr. Serkan İmpram, şirketin kuruluşundan bu yana toplam ihracat cirosunun 2017 sonu itibari 20 Milyon Euro'ya 2018 yılı sonunda ise 30 Milyon Euro'ya yaklaştığına vurgu yaptı. AVL'nin ihracattaki başarısının Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin araştırmasında da kendini gösterdiğini ve firmanın Türkiye'nin 500 büyük hizmet ihracatçısı sıralamasında otomotiv alanında en çok mühendislik hizmeti ihracatı yapan 3. firma olduğuna dikkat çeken İmpram, 2019 yılı hedeflerini şöyle anlattı: “Geride bıraktığımız 2018 yılında ciro ve mühendislik hizmeti ihracatında hedeflediğimiz başarıları yakaladık. 2017'ye kıyasla 2018 yılını yüzde 50 büyüme ile kapattık. Mühendislik hizmeti ihracatının yüzde 80'ini oluşturduğu ciromuzu 2019 yılında da 35 Milyon Euro'ya taşımayı hedefliyoruz. Bu büyümeye paralel olarak mühendislik kadromuz da her geçen gün büyüyor. 150 kişilik mühendislik ekibi ile başladığımız 2018 yılını 220'den fazla mühendis ile tamamladık ve bu sayıyı 2019'da 300 mühendise ulaştırmayı amaçlıyoruz.”

AVL hakkında…

-Cirosunun yüzde 10'unu şirket içi Ar-Ge çalışmalarına ayıran AVL, Avusturya'da her yıl en çok patent başvurusu yapan firma unvanını elinde bulunduruyor.

-AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye, Türkiye'nin otomotiv sektöründe ilk uluslararası mühendislik firması.

-Türkiye'den uluslararası hibrit ve elektrik araç geliştirme projelerine düzenli destek veren ilk firma,

-Yüzde 100 yerli Eco-drive teknolojisi patentinin sahibi (Sürüş sırasında sürücüye vites tavsiyesi ve sürüş kalitesi puanı vererek yüzde 10 gibi bir yakıt tasarrufu sağlayan ve bunun yanı sıra tehlikeli ve agresif sürücüleri de kötü sürüş puanı  ile belirleyebilen teknoloji)

-Yüzde 100 yerli akıllı araç ağırlık tahmin eden algoritma ve yazılımı,

-TÜBİTAK desteğiyle yüzde100 yerli dizel motor EKÜ'sü (motorun elektronik beyni) geliştirme çalışması,

-Türkiye'nin önde gelen otomotiv firmalarıyla iş birliğini sürdüren şirket, aynı zamanda AVL Global'e elektronik ve kontrol sistemleri, motor ve araç kalibrasyonu ve tam elektrikli araçlar için batarya tasarımı konularında mühendislik desteği veriyor.

-AVL Türkiye şu anda 220 kişiyi aşan bir mühendislik ekibiyle (yüzde 50'ye yakını yüksek lisans ve doktora derecesine sahip) çalışmalarına devam etmektedir.

-AVL Türkiye'nin birinci Ar - Ge Merkezi Nisan 2015'te Sancaktepe / İstanbul'da kuruldu. 1,5 milyon TL yatırım 700m2'lik bir alanla hayata geçirildi.

-AVL Türkiye 2 milyon TL'lik yatırımla Türkiye'deki ikinci Ar-Ge Merkezi'ni Haziran 2016'da Sultanbeyli'de 1000m2'lik bir alanda açtı.

-AVL Türkiye 2 milyon TL'lik ek yatırımla Sultanbeyli'deki ikinci Ar-Ge Merkezi'ni Şubat 2018'de 1000m2 daha genişletti.

-AVL Türkiye kurulduğu günden bu yana çalışan sayısını 45 katına, cirosunu hemen hemen 90 katına çıkardı.

-AVL Türkiye'nin yazılım ihracatının yüzde 25'ini Almanya, İngiltere ve ABD oluşturuyor, geri kalan yazılım ihracatı ağırlıklı olarak Avusturya'ya yapılıyor.

-2010'dan bu yana yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 70.

-2018 yılı cirosu 2017 yılına oranla yüzde 88 gibi rekor oranda büyüdü.

-Toplam ciro içindeki ileri mühendislik ihracatı oranı yüzde 80.

-2018 sonu itibari ile kuruluşundan bu yana toplam 30 milyon Euro'ya yakın mühendislik ihracatına sahip.

Kaynak: yesillojistikciler.com