Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / İHRACATTAKİ REKOR, İTHALATTAKİ DÜŞÜŞÜN GÖLGESİNDE KALDI

İHRACATTAKİ REKOR, İTHALATTAKİ DÜŞÜŞÜN GÖLGESİNDE KALDI

İHRACATTAKİ REKOR, İTHALATTAKİ DÜŞÜŞÜN GÖLGESİNDE KALDI26.11.2018Son 10 ay içinde Avrupa'dan boş dönen tır sayısındaki yüzde 73'lük artış, ihracattaki rekor artışı gölgede bıraktı.

Türkiye'nin Ekim ayında gerçekleştirdiği ihracat rakamı tarihi bir rekora imza atarak 15.7 milyar dolar olarak gerçekleşti fakat ve buna paralel olarak karayoluyla yapılan ihracat taşıma sayıları da % 5 artış ile 116.421 adet olarak gerçekleşti.

Ekim ayı ihracatındaki % 13,1'lik artışa rağmen aynı ay içindeki toplam ithalat rakamında yaşanan yüzde 23,5'lik düşüş ve geçen yılın aynı dönemine oranla son 10 ay içinde Avrupa'dan boş dönen tır sayısındaki % 73'lük artış ise, ihracattaki rekor artışı gölgede bıraktı.

UND YÖNETİM KURULU, İHRACAT VE İTHALATTAKİ DENGESİZLİĞE DİKKAT ÇEKTİ

UND Yönetim Kurulu tarafından yapılan değerlendirmede, “Ekim ayında ihracatımızda sağlanan gelişmeler moralleri yükseltti ancak aynı dönemdeki ithalat rakamında yaşanan yüzde 23,5'lik düşüş ve son 10 ay içinde Avrupa'dan boş dönen TIR sayısındaki %73'lük artış, ihracat ve ithalat taşımaları arasındaki dengesizliği gözler önüne seriyor ve ihracat yükünü taşıyan fakat dönüşte yük bulamayan Türk nakliyecileri büyük zararlar ile boş dönmek zorunda kalıyor ve bu sebeple de zor günler geçiriyor. Bu durum ihracat navlunlarında zorunlu artışa neden olurken, ithalat yönünde de zararına taşıma yapılmasına sebebiyet veriyor.” şeklinde bilgi verildi.

Taşıma istatistiklerine değinen UND Yönetim Kurulu Üyeleri; “2018 yılının ilk 10 ayında toplam ithalat taşıma sayısı yüzde 8 geriledi. Türk araçların toplam ithalat taşıma sayısı %8 gerilerken, yabancı araçların ithalat taşımalarında %7 düşüş gözlemlendi. Neredeyse tüm yabancı araçların ithal pazarındaki sayılarında düşüş gözlenirken İran araçlarının ithalat yönündeki taşıma sayılarında %22 artış görüldü. İran'ın Türk araçlarına dönüş yükü vermemesi ve boş dönmelerine zorlaması, İran araçlarındaki artışın temel nedenini oluşturdu.” diyerek Türk taşımacılarının ithalat yönünde yaşadığı zorluklara vurgu yaptı.

UND'nin derlediği 2018 Yılı 10 aylık karayolu taşıma İstatistiklerine göre; 2018 yılı ilk 10 ayında, Türk ve yabancı araçlar tarafından gerçekleştirilen ihracat taşıma sayıları yüzde 3 büyüyerek 1.300.000'e ulaştı ve karayoluyla yapılan ihracat taşımalarının % 78'i Türk, % 22'si ise yabancı plakalı araçlar tarafından gerçekleştirildi.

İhracat taşımalarının % 42'sini kapsayan Irak hariç tutulduğunda 915 Bin adetlik ihracat seferinde Türk araçlarının toplam payı % 69, yabancı araçların ise % 31 olarak gerçekleşti.

Avrupa genelinde Türk araçlarının toplam ihracat taşımaları % 8 artarken, yabancı araçlar payı ise %5 yükseldi. Türk araçların yaptığı ihracat taşımalarına bölgesel olarak bakıldığında ise Doğu Avrupa'da %18, Güney Avrupa'da % 7 ve Batı Avrupa'da % 6 artış görüldü.

Diğer yandan, Suriye'ye yapılan taşımalar % 19, Irak'a yapılan taşımalar ise % 4 oranında düştü. Irak ve Suriye'deki düşüş Ortadoğu ülkelerine yapılan taşımaları etkilerken, bu bölgeye yapılan taşıma sayılarında % 8 düşüş yaşandı. BDT ve Orta Asya ülkelerine yapılan taşımalara bakıldığında ise Türk araçlarının yaptığı taşımalar % 1 oranında düşerken aynı bölgeye yabancı araçların taşıma sayılarında %9 kaydedildi. Türk araçlarının sefer kayıplarının en büyük sebebi ise Türkmenistan'a yapılan ülke ihracatının düşmesi oldu.

Kaynak: lojiyol.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr