Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / 20 BİN ARAÇ ADRLİ OLACAK

20 BİN ARAÇ ADRLİ OLACAK

20 BİN ARAÇ ADRLİ OLACAK08.09.2017

Türkiye’de 20.000 dolayında tankerin 2018 yılına kadar ADR uyumlu hale getirilmesinin ciddi bir kaynak ihtiyacı doğurduğunu belirten PETDER Genel Sekreteri Niyazi İlter, bakanlığın TSE ve sektörle birlikte başlattığı belgelendirme sürecinin devam ettiğini söylüyor.

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Genel Sekreteri Niyazi İlter, 2016 yılı sonu itibarıyla petrol piyasasında; 4 rafineri (lisanslı 6 rafineri), 91 dağıtıcı ve 12.638 istasyonlu akaryakıt bayisinin, LPG piyasasında ise 87 dağıtıcı ve 10.651 otogaz istasyonunun EPDK’da lisansıyla piyasada faaliyet gösterdiğini söylüyor. Akaryakıt ve LPG dağıtım şirketi sayısının tarihinin en yüksek rakamına ulaştığını belirten İlter, şunları aktarıyor: “Akaryakıt sektörünün oluşturduğu toplam parasal büyüklük 2016 yılında 2015’e göre artan tüketim ve vergilerin etkisiyle yaklaşık %8 arttığı ve yaklaşık 123 milyar TL’ye ulaştığı tahmin edilmektedir. Türkiye’de akaryakıt ve LPG sektörlerinden sağlanan dolaylı vergilerin toplamı, tüketime de bağlı olarak her yıl artış göstermiştir. Tüketim verileri üzerinden yapılan hesaplamalara göre, petrol sektöründen sağlanan dolaylı vergilerin 2016 yılında yaklaşık 7 milyar TL düzeyine ulaştığı tahmin edilmektedir. Önümüzdeki dönemlerde ülkemizde sektörümüz için hedefimiz, petrol piyasasının hem kaliteli hem de müşteri ihtiyaçlarına hitap edecek farklılaştırılmış ürünlerle ve teknolojik ilerlemelerle birlikte gelişen hizmetlerle büyümesini sürdürmesidir. Dünyada ve Türkiye’de enerjiye olan talebin artacağını, ülkemizde petrol piyasasının Türkiye ekonomisini takip ederek büyümeye devam edeceğini öngörmekteyiz. Türkiye otomotiv yakıtları pazarı büyümeye devam ederken rekabet, dünya petrol fiyatları, düzenlemeler, vergiler ve döviz kuru tüketim dengelerindeki belirleyici unsur olmaya devam edecektir.” 

HİZMET KALİTESİNDEN ÖDÜN VERİLMİYOR

Niyazi İlter, akaryakıt sektörünün lojistik süreçlerini, kaliteden ödün vermeksizin sağlık, emniyet ve çevre (SEÇ) kriterlerini sürekli iyileştirme gayretiyle yönettiğinin altını çiziyor. Sektörde benzin, motorin, denizcilik-havacılık yakıtları, fuel oil, kalorifer yakıtı olarak piyasaya arz edilen akaryakıt ürünleri açısından 5 milyon m3 seviyelerinde, LPG'de ise 700 bin m3 seviyesinde bir depolama kapasitesi olduğunu aktaran İlter, “Bu depolama tesislerinde stoklanan ürünler, rafinerilerden veya diğer dağıtıcılardan boru hattı, tankerler veya denizyoluyla temin edilmektedir. Ürünler yurtdışından istasyona varıncaya kadar birçok nakliye aşamasından geçmektedir. 2016 yılında sadece terminal ve depolardan istasyonlara yaklaşık 2 milyon ton benzin, 20 milyon ton motorin ve yine yaklaşık 3 milyon ton LPG otogaz taşındı” diyor.

BELGELENDİRME SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Türkiye’de tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan tanker sayısının 20.000 dolaylarında olduğunun tahmin edildiğini belirten Niyazi İlter, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bunun önemli bir bölümünün ADR'li olmaması sebebiyle ciddi bir kaynak ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bakanlığın 2018 yılına kadar tüm araçların ADR uygunluğu veya bu uygunluğun sağlanmasının mümkün olmayacağı araçlar için taşıtların ‘uygun taşıt’ olarak belgelendirilmesine yönelik TSE ve sektörle birlikte başlatmış olduğu çalışmalar sonucunda belgelendirme süreci devam etmektedir. Bu süreçte yer alan tüm kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları iş birliği ve koordinasyon içerisinde çalışmıştır. Belirli bir süreç dâhilinde ilgili tüm taşıtların ADR’li olmasının önemli olduğu görülmektedir. PETDER olarak sağlık, emniyet ve çevre standartlarını artırmaya yönelik tüm çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz.”

Kaynak: lojistikhatti.com