Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Eğitim ve Etkinlikler / ALKÜDE LOJİSTİK ZİRVESİ

ALKÜDE LOJİSTİK ZİRVESİ

ALKÜDE LOJİSTİK ZİRVESİ10.03.2017Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübünün organize ettiği 1. Lojistik Zirvesi başarıyla tamamlandı.

ALKÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından “1. Lojistik Zirvesi” düzenlendi. Bulunduğu sektörde alanında uzman kişileri öğrenciler ile bir araya getirerek iş hayatındaki deneyimlerinden faydalanmak amacıyla düzenlenen zirveye EKOL Lojistik Satış ve CRM Genel Müdürü Murat Kavrar ile UPS Lojistik Türkiye Endüstri Mühendisliği Departman Süpervizörü Hasan Calpbinici konuşmacı olarak katıldı.

İki oturum halinde gerçekleştirilen zirvede ALKÜ Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş, Antalya Büyükşehir Belediyesi Koordinatör Yardımcısı Nurettin Uludağ,  ALKÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanı Fatih Özdemir, idari ve akademik personeller ile öğrenciler hazır bulundu.

“LOJİSTİKTE BAŞARI BİLİMSEL ÇALIŞMALARA BAĞLI”

ALKÜ İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen zirvesinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof Dr. Hasan Güneş, bu tür zirve ve organizasyonlarla konusunda uzman kişileri öğrenciler ile buluşturarak uzak olan imkânları yakınlaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Zirvenin ana konusu olan lojistik üzerine de fikirlerini ifade eden Güneş; “Lojistik denilince ilk akla gelen ‘Taşımacılık’ oluyor. Ancak Lojistik bununla sınırlı değil. Burada yapılması gereken en ideal şey, taşımacılığı minimum seviyeye getirerek bu konuyu optimize etmek yani bu konuda iyileştirmeler yapılarak daha yüksek performanslı bir hale getirmektir. Lojistik ile ilgili endüstri mühendisliği kapsamında çalışmalar yürütülüyor. Bu sebeple bu alanda bizim öğrencilerimize özel olarak verdiğimiz dersler var. Örneğin bunlardan bir tanesi ‘Lojistik Yönetimi’ dersidir.” dedi. Türkiye’nin lojistik alanında önemli bir jeopolitik yere sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hasan Güneş, ancak yapılan lojistik indeksine bakıldığında Türkiye’nin sıralamalarda çok geride kaldığını ifade etti.  Almanya ve Singapur’un lojistik indeksinde ilk sıralarda yer almasının onların gerçekleştirdiği lojistik optimizelere bağlayan Güneş, bu konunun bilimsel çalışmalarla en üst seviyelere ulaşılarak çözüme kavuşturulabilineceğini dile getirdi.

“YAPTIĞINIZ İŞE DEĞER KATIN”

Lojistik Yönetimi kavramının tüm gelişim evreleri ile mühendis adaylarına tanıtılmasının hedeflendiği zirvede açılış konuşmasının ardından ilk oturumu gerçekleştiren EKOL Lojistik Satış ve CRM Genel Müdürü Murat Kavrar, sektörel gelişmeler hakkında bilgiler vererek lojistik ve tedarik zincirinin farklı alanlarını öğrenciler ile paylaştı. Konuşmasını Ekol Şirketi hakkında genel bilgiler, İntermodel Taşımacılık Nedir? Bu alandaki kariyer tavsiyeleri ve soru- cevap ana başlıklarıyla gerçekleştiren Kavrar, yapılan işte değer yaratmanın önemine vurgu yaparak bunun başarıyı da beraberinde getireceğini ifade etti. Zirveye katılan öğrencilere kendi deneyimlerinden de yola çıkarak çeşitli tavsiyelerde de bulunan Kavrar; “Spor yapın, çok uyumayın, network kurun, çalışın, bol bol soru sorun, eğlenin, deneyerek öğrenin ve barışın.” dedi. Konuşmasının ardından öğrencilerin yönelttiği sorulara da cevap veren Kavrar’a program sonunda, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Güneş TEMA Vakfı tarafından Murat Kavrar adına dikilen ağaçların sertifikasını takdim etti. Zirve verilen aranın ardından UPS Lojistik Türkiye Endüstri Mühendisliği Departman Süpervizörü Hasan Calpbinici’nin katıldığı ikinci oturum ile devam etti.

Kaynak: lojiport.com