Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / PETKİM’DEN PETLİM LİMANINA 900 MİLYON LİRALIK TAKVİYE

PETKİM’DEN PETLİM LİMANINA 900 MİLYON LİRALIK TAKVİYE

PETKİM’DEN PETLİM LİMANINA 900 MİLYON LİRALIK TAKVİYE08.07.20163 yıla yakın inşaatı süren ve Eylül ayında açılması planlanan Petkim Konteyner Limanı projesinde kapalı taşıma sistemi ve yeni depolama alanından iskeleye kadar takviye yapılacak. Proje için 900 milyon TL harcanacak.

Nemrut Körfezi’nde liman yatırımlarına hız katan Petkim, limanı revize ediyor. Projede kapalı taşıma sistemi ve yeni depolama alanından iskeleye kadar takviye yapılacak. Proje için 900 milyon TL harcanacak. İzmir’de son dönemde hız kazanan özel liman yatırımları içerisinde yer alan Petkim Limanı kapasite arttırıyor.

Türkiye’nin lojistik üssü olma yolunda merkez haline getirilmek istenen İzmir’de özel liman girişimlerinin sayıları artmaya devam ediyor. Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’ye ait Aliağa Nemrut Körfezi’nde yer alan özel limanlar içinde bulunan limanda revizeye gidiliyor.

DOLGU ALANI KÜÇÜLÜYOR

1985 yılında kurulan liman alanında yapılacak revizyonda ilk olarak 2 milyon metreküplük dolgu miktarının revize edilerek, 800 bin metreküpe indirilecek ve 100 bin metrekare olarak planlanan dolgu alanı 40 bin metrekareye düşürülecek.

RIHTIM YERİNE İSKELE

Projede yer alan dolgu alanının doğu tarafında yapılması planlanan rıhtım yapısının yerine kazıklı sistem uygulanarak iskele inşa edilecek. İskelenin ucunda güvenli yanaşma ihtiyacının karşılanması amacıyla için her biri 100 metrekarelik iki bağlama dolfeni yapılacak.

BUHAR ÜRETİM TESİSİ İÇİN DEPOLAMA SİLOSU

Bölgede 16 metreye kadar yapılması planlanan tarama işlemi eksi 20 metreye kadar genişletilecek. Öte yandan Socar Enerji A.Ş.’ye ait  Petkim Yeni Buhar Üretim Tesisi’nin ihtiyacı olan kömürün karşılanabilmesi için kapalı konveyör taşıma sistemi ve Petkim Tesisleri sahasında  her biri 100 bin tonluk 2 adet depolama silosu inşa edilecek. İnşanın ardından iskele üzerinden hem Petkim yatırımındaki sıvı yük ihtiyaçlarına yönelik tankerlerle sıvı yük elleçlemesi yapılacak.

Liman revizesi için İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden onay gelirken ÇED süreci başlatıldı. Toplam 900 milyon TL harcanacak projenin iki yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: ulasimonline.com

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr