Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / ARKAS, GANA VE NİJERYADA OFİS AÇIYOR

ARKAS, GANA VE NİJERYADA OFİS AÇIYOR

ARKAS, GANA VE NİJERYADA OFİS AÇIYOR29.04.2016Türkiye’de 14, yurt dışında ise 22 ülkede 58 ofisi bulunan Arkas, artık bir dünya ligi oyuncusu. İzmir merkezli şirket, Karadeniz ve Akdeniz’deki güçlü konumunu korurken rotasını şimdi de Batı Afrika’ya çevirdi.

Bugün acentelik, armatörlük, limancılık ve deniz, kara, demir, havayolu taşımacılığını entegre ederek sunduğu lojistik hizmetleri gibi ana iş kollarının yanında gemilere yakıt ikmalinden otomotive, sigorta hizmetlerinden bilgi sistemlerine ve kruvaziyer turizmine kadar birçok farklı sektörde faaliyet gösteren İzmir merkezli Arkas, artık bir dünya markası...

Firma, Karadeniz ve Akdeniz'deki güçlü konumunu korurken, rotasını Batı Afrika'ya da çevirdi. Arkas Line'ın Batı Afrika'da 2012 yılından beri düzenli gemi seferleri ile ulaştığı taşıma hacmi, Arkas'ı bu coğrafyada acentelik ve armatörlük hizmetleri için kendi ofislerini açmaya yönlendirdi. Bu yıl Gana ve Nijerya'da açacağı iki ofis ile bu bölgede de daha kuvvetli bir oyuncu haline gelecek.

2015 BÜYÜME YILI OLDU

Arkas Line'ın, Hapag-Lloyd ile Batı Afrika'da yaptığı işbirliği de önemli bir boyut kazandı. Arkas Line, Hapag- Lloyd'un 5 gemisi ile verdiği WAX (Avrupa-Batı Afrika) servisine kendi gemisini de ekleyerek ortak oldu. Akdeniz, Karadeniz ve Batı Afrika'da 24 hat işleten Arkas Line, 2015'te toplam konteynır taşımalarının yaklaşık yüzde 42'sini yaptı. Dünya ekonomisinin zorluklarla geçirdiği, belirsizliklerin devam ettiği ve yeni bölgesel krizlerin yaşandığı 2015, 64 şirketi ile 6 bin 500 kişiye istihdam sağlayan Arkas için büyüme ve yatırım yılı oldu. Petrol fiyatlarındaki düşüşü fırsata çevirerek biri yakıt ikmal tankeri olmak üzere 12 gemiyi filosuna katan Arkas, yüzde 50 büyümeyle konteynır kapasitesini 53.181 TEU'dan 79.696 TEU'ya çıkardı.

Filonun DWT kapasitesi ise milyonu aşarak, 1 milyon 92 bin 238'e ulaştı. Arkas, Clarkson tarafından yapılan dünya gemi sahibi armatörler listesinde 22'nci sırada yer aldı. Arkas, liman işletmeciliğinde de yeni yatırımlar ve yeni anlaşmalarla büyümeye devam ediyor. Marport'u büyütmeye ve kapasitesini artırmaya yönelik yatırımlar yaparken burada liman işletmeciliği alanında elde ettiği know-how'ını yurt dışında değerlendirmek üzere İtalya'nın La Spezia kentindeki Terminal Del Golfo limanı ile ortak oldu. Burada 100 milyon euro yatırımla gerçekleştirilecek üst ve alt yapı çalışmaları sonucunda limanın yıllık 130 bin TEU'luk kapasitesi 600 bin TEU kapasiteye yükselecek. Batı Afrika servisleri için aktarma limanı olarak kullanılacak bu liman yatırımı ile Arkas Line'ın servisleri de desteklenirken Arkas'ın Akdeniz'deki konumu daha da güçlenecek.

Kaynak: lojiport.com

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr