Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / DHL’DEN PARİS VE LYON’A 125 MİLYON EURO YATIRIM

DHL’DEN PARİS VE LYON’A 125 MİLYON EURO YATIRIM

DHL’DEN PARİS VE LYON’A 125 MİLYON EURO YATIRIM07.04.2016DHL Express, operasyonel kapasitesini arttırmak üzere, Paris ve Lyon havalimanlarına 125 milyon Euro yatırım yapıyor.

DHL Express, Fransa’da operasyonel kapasitesini arttırmak üzere, Paris ve Lyon havalimanlarına 125 milyon Euro yatırım yaparak, yeni gönderi aktarma merkezleri açmayı hedefliyor. DHL, Fransa’daki hacminde yaşanan %15’lik artışı karşılamak üzere, gelecek üç yıl içinde Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’ndaki gönderi aktarma merkezinin büyüklüğünü dört katına çıkartacak. DHL Express aynı zamanda yeni bir gönderi aktarma merkezi için Lyon’daki havalimanı ile de görüşmelerini sürdürüyor.

DHL Express, Paris yakınlarındaki Charles de Gaulle Havalimanı’ndaki gönderi aktarma merkezine 2020 yılına kadar yapacağı 85 milyon Euro yatırım ile buradaki alanını 20.000 metrekareye yükseltmeyi planlıyor. Yeni aktarma merkezi, DHL’in havalimanı yakınlarında, 2015 başında açtığı 5.000 metrekarelik alanın dört katı büyüklüğünde olacak. Yeni otomatik gönderi tasnif sisteminde yer alan konveyörler sayesinde, gönderiler uçaktan onları bekleyen özel araçlara doğrudan aktarılabilecek, böylece operasyonel süreçlerin hızı da önemli ölçüde arttırılmış olacak.

DHL Express, Charles de Gaulle Havalimanı’na yapılacak yatırımın yanı sıra, Lyon Saint Exupéry Havalimanında da yeni bir gönderi aktarma merkezi inşa etmek için görüşmelerini sürdürüyor. 15.000 ila 17.000 metrekare arasında bir alana sahip olması öngörülen bu tesis için 2020 yılına kadar 40 milyon Euro yatırım yapılması planlanıyor.

Türkiye’nin ihracatının %4’ünü gerçekleştirdiği Fransa, halen Türkiye’nin dünyada en büyük beşinci, Avrupa Birliği’nin ise Almanya, Birleşik Krallık ve İtalya’nın ardından en büyük dördüncü ihraç pazarı konumunda bulunuyor. DHL Express Türkiye’nin Fransa operasyonları, şirketin toplam ihracat gönderilerinin %6,4’ünü oluşturuyor. En çok gönderilen kalemler arasında, tekstil, deri, e-ticaret ürünleri, motorlu taşıt parçaları, bankacılık dokümanları, halı, sağlık ürünleri, lastik ve elektronik ekipmanlar bulunuyor.

Türkiye’nin Fransa ile güçlü ticari ilişkilerinin bulunduğunu belirten DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling konuyla ilgili, “Paris ve Lyon’daki yatırımlar DHL’in Avrupa’daki operasyonlarını ciddi ölçüde güçlendirecek. Bunun Türkiye ile Fransa arasındaki ticareti daha da geliştireceğine ve Türkiye’nin Fransa’ya olan ihracatını arttıracağına inanıyorum” dedi.

Kaynak:lojiport.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr