Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / HATALI SEVKIYATLARIN İŞLETMELERE MALİYETİ 400 BİN DOLAR

HATALI SEVKIYATLARIN İŞLETMELERE MALİYETİ 400 BİN DOLAR

HATALI SEVKIYATLARIN İŞLETMELERE MALİYETİ 400 BİN DOLAR10.11.2015
Bu zararı bertaraf etmek için şirketler iş süreçlerinde mobil bilgisayarlara, yazıcılara, tarayıcılara ve giyilebilen ses yönlendirmeli kablosuz çözümlere doğru yöneliyorlar. Araştırmaya göre dağıtım merkezlerinin yüzde 90’ı gelecek 5 yıl içinde yeni mobil teknolojileri günlük operasyonlarına dahil etmeyi planlıyorlar.
 
Honeywell ve uluslararası pazar araştırma şirketi YouGov tarafından ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’da 250’nin üzerinde BT yöneticisinin görüşlerine başvurularak gerçekleştirilen araştırma, dağıtım merkezleri hakkında önemli tespitlerde bulunuyor. Araştırma, e-ticaretin yaygınlaşmasıyla müşterilerin farklı ve esnek seçenek imkanına kavuştuğunu ortaya koyarken, artan müşteri beklentilerinin dağıtım merkezlerini mobil teknolojileri iş süreçlerine dahil etmeye zorladığı belirtiliyor. Dağıtım merkezlerinin yaklaşık yüzde 90’ı bu beklentileri karşılamak üzere, gelecek 5 yıl içinde yeni mobil teknolojileri günlük operasyonlarına dahil etmeyi planlıyor.
 
Hataların maliyeti büyük
 
Araştırma, dağıtım merkezlerinin yanlış toplanan ve sevk edilen ürünler nedeniyle her yıl 400.000 dolardan fazla para kaybettiğini ortaya koyuyor. Bu zararı bertaraf etmek üzere dağıtım merkezlerinin, operasyonel hataları iyileştirmek ve maliyetleri azaltmak için yeni teknoloji arayışı içine girdikleri belirtiliyor. Bu teknolojilerden özellikle daha güvenli veri toplama özelliğine sahip mobil bilgisayarlar, yazıcılar ve tarayıcılar kadar, çalışanlar tarafından giyilebilen ses yönlendirmeli kablosuz çözümler dikkat çekiyor.
 
Araştırma her yanlıştoplama işleminin küresel ölçekte ortalama 59 dolara malolduğunu ortaya koyarken, ABD 67 dolarla yanlışişlem maliyetinde başı çekiyor. Bunu 60 dolarla Fransa, 52 dolarla Almanya ve 50 dolarla İngiltere takip ediyor.
 
Müşterilerin satın aldıkları ürünleri en hızlı şekilde teslim almak istediğini belirten Honeywell Sensing and Productivity Solutions Endüstri Ürünleri Pazarlama Direktörü Bruce Stubbs, “Müşteriden gelen bu talep doğru ürünün, doğru adrese ve zamanında gönderimi konusunda dağıtım merkezleri üzerinde büyük bir baskı yaratıyor. Honeywell’in veri toplama amacıyla ürettiği mobil çözümler gerek doğruluk oranı, gerekse verimlilik açısından pazarda rekabet avantajı yaratıyor” dedi.
 
Teknolojiyi yoğun kullanan dağıtım merkezleri bir adım önde
 
Araştırmaya göre, dağıtım merkezlerinin üçte ikisi siparişlerini mağazadan, gerekse internet ve mobil cihazlar üzerinden alıyor. Bu da, veri toplayan ve ürün takibi yapan akıllı sistemlere olan ihtiyacı gün geçtikçe artırıyor. Araştırmaya katılan BT yöneticilerinin ortalama yüzde 84’ü veri toplama teknolojilerinin  çoklu kanal dağıtımında olumlu etkisi olduğunda hem fikir.
 
Ses yönlendirmeli çözümler ayda 1 saat kazandırıyor
 
Yaşamsal öneme sahip işlemleri tamamlamak ve pazarda rekabet avantajı yaratabilmek üzere ses yönlendirmeli teknolojiler katma değeri çok yüksek çözümler olarak bir adım öne çıkıyor. Araştırma sonuçları, ses yönlendirmeli teknolojilerin bir çalışanın verimliliğini ayda 1 saat artırdığını gösteriyor. Dünya genelinde, dağıtım merkezi çalışanlarının yaklaşık yüzde 25’inin o ülkenin yerel dilini konuşmuyor. Bu yüzden, birden fazla dilde sesli yönlendirme özelliğine sahip, yeni çalışanların hemen işe başlayabilmesine yardımcı olan, gereken saha eğitimlerini iş başında verebilen ses yönlendirmeli teknolojilere giderek daha çok ihtiyaç duyuluyor.

Kaynak: Taşıma Dünyası
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr