Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / AVRASYA TÜNELİ İNŞAATINDA SONA YAKLAŞILIYOR

AVRASYA TÜNELİ İNŞAATINDA SONA YAKLAŞILIYOR

AVRASYA TÜNELİ İNŞAATINDA SONA YAKLAŞILIYOR31.03.2015
Kazlıçeşme ve Göztepe arasındaki mesafeyi 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek Avrasya Tüneli’nde çalışmalar devam ediyor. Boğaz’ı altındaki 3.4 kilometrelik bölümün 2.2 kilometresi kazıldı.

Denizden en derin noktanın aşıldığını ve en riski kazı çalışmalarının geride kaldığını belirten uzmanlar, 1.2 kilometre sonra Avrupa yakasına ulaşacaklarını söyledi. toplam 14.6 kilometrelik projenin deniz altında yapılan kazı çalışmalarında sona yaklaşıldı. TBM adı verilen Tünel Kazma Makinesi, 3.4 kilometrelik yolun 2.2 kilometresini geride bıraktı.

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu ile TMB'in ulaştığı son noktada, denizden 85.3 metre aşağıda biraraya geldik. Arıoğlu, Avrasya Tüneli'ne özel tasarlanan TBM'in Avrupa yakasına ulaşması için 1.2 kilometre mesafesi kaldığını ve kazının ağustos ayına kadar tamamlanacağını söyledi.

İŞİN ZORU BİTTİ

Arıoğlu, kazı çalışmaları başlamadan önce de gemiden yapılan özel deliklerle zemin testi yaptıklarını söyledi. Sondaj sonrası deniz altındaki kazma çalışmalarının belirlendiğini söyleyen Arıoğlu, "TBM günde ortalama 10 metre kazıyor ve 24 saat çalışıyor.Belli aralıklarla bakımı yapılıyor. Deniz seviyesinden en derin nokta olan 106.4 metrelik mesafeyi geride bıraktık. İşin en zor bölümü geçildi. Şimdi her metrede 5 cm yükselerek yola devam ediyoruz" dedi.

Projenin tümü değerlendirildiğinde işin yüzde 47'sini tamamladıklarını belirten Arıoğlu, resmi açılış takviminin Mart 2017 olduğunu, ama hedeflerinin Ekim-Kasım 2016'da bitirmek olduğunu kaydetti.

24 SAAT İZLENECEK

Tüneldeki güvenlik çalışmaları hakkında bilgi veren Teknik Ofis Şefi Öncü Gönenç, her 200 metrede bir kaçış noktaları yer alacağını söyledi. Tünelin 24 saat izleneceğini belirten Gönenç, "İsteyen bu odalarda yardım bekleyecek, isteyen yaya olarak dışarı çıkacak" dedi.

Deprem riskine karşı da önlem alındığını belirten Gönenç, tünelde zorlanma ve büyük çatlaklar olmaması için sismik conta denilen ve halka şeklinde tünelin tamamını çevreleyen koruma sisteminden faydalandıklarını dile getirdi.

Çalıştıkları TMB ile ilgili bilgi veren Gönenç, "10-11 bar basınç altında çalışılıyoruz. Denizin dibindeyiz ve deniz suyunu içeriye almamak için katı atığı bulamaçla birleştirmek zorundayız. Tüneldeki borularla hafriyatı tünel dışına çıkarıyoruz. Tünel dışında ise içinde killi su karışımı olan havuzumuz var. Bu alanda hafriyat ayrışıyor. Ayrışan hafriyat kamyonlarla döküm alanına gidiyor.

AVRASYA'DAN NOTLAR

*Kazlıçeşme ve Göztepe arasında hizmet verecek Avrasya Tüneli'nden otomobiller, minibüsler geçiş yapacak. Ağır taşıtlar, motorsiklet, bisiklet ve yayalar tünelden faydalanamayacaklar.

*Tünel geçiş ücreti 4 dolar+KDV olarak belirlendi. Ücret her yıl enflasyon oranında artacak.

*Tünelde 200 metrede bir kaçış odaları yer alacak. bu odalar ve tüm tünel 24 saat izlenerek müdahale edilecek.

Kaynak: Star Gazetesi
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr