Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜNÜN İKİ YAKASI BİRLEŞTİRİLDİ!

KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜNÜN İKİ YAKASI BİRLEŞTİRİLDİ!

KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜNÜN İKİ YAKASI BİRLEŞTİRİLDİ!10.03.2015
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü’nün inşaatı hızla devam ediyor.

İstanbul İzmir karayolu yolculuğunu 3,5 saate indirecek Gebze Orhangazi İzmir Otoyol Projesi'nin İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü'nde, iki yaka arasında mühendis ve işçilerin çalışacağı geçici yürüyüş bantları da döşenmeye başlandı. Yarıdan fazlası tamamlanan yürüyüş bandı ile iki yaka arasındaki birleşme belirgin olarak ortaya çıktı.

YÜRÜYÜŞ BANTLARI TAMAMLANIYOR

Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'ndeki Dil Burnu ile Yalova'nın Altınova İlçesi'ndeki Hersek Burnu arasında yaptırılan köprü ayakları arasında, üzerinden araçların geçeceği tabliyeleri taşıyacak ana kabloların montajında kullanılacak kılavuz kabloların çekimine Ocak ayında başlandı. Çalışmalar, bölgeyi etkileyen şiddetli fırtına ve kar yağışı nedeniyle zaman zaman aksadı. Programda kısa gecikme olmasına rağmen, bu işi yapacak mühendis ve işçilerin yürüyeceği geçici yürüyüş bandının bir bölümü tamamlandı. İki yaka arasındaki birleşme ilk kez belirgin bir şekilde ortaya çıkmaya başladı.  

DÜNYANIN 4. BÜYÜK ASMA KÖPRÜSÜ

Yılsonunda tamamlandığında dünyanın 4'üncü büyük asma köprüsü olacak Körfez Köprüsü'nde, 254 metre yüksekliğindeki kulelerin montajı yılsonunda tamamlanmıştı. Köprüde diğer bir aşama olan, üzerinden araçların geçeceği ana tabliyelerin yerleştirileceği ana kabloların çekiminde kullanılacak kılavuz kabloların çekimi de Şubat ayı içinde bitmişti. Kısa süre önce 'Kedi yolu' olarak adlandırılan geçici yürüyüş yolunun çalışması başlatıldı. Mühendis ve işçiler, bu yolun tamamlanması ardından tabliyeleri taşıyacak ana kabloları çekecek. Daha önce Mayıs ayı sonuna kadar tabliyelerin yerleştirilmesinin tamamlanması planlanmasına rağmen, özellikle Ocak ve Şubat aylarındaki ağır kış koşullarından kaynaklanan gecikme nedeniyle programın biraz uzayabileceği belirtildi.

6 ŞERİTLE HİZMET VERECEK

Körfez Köprüsü yılsonunda tamamlandığında, 3 gidiş ve 3 geliş toplam 6 şeritle hizmet verecek. Ayrıca, 'Dünyanın 4'üncü büyük asma köprüsü' unvanını alacak. Köprü ve otoyol projesi tamamlandığında İstanbul-İzmir yolculuğunu 3,5 saate, Gebze-Orhangazi yolunu da 20 dakikaya indirmiş olacak.

Kaynak:  Ulaşım Online