Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / BOĞAZIN ALTINDAN GEÇECEK 3. TÜP GEÇİT PROJESİ DE HAZIR

BOĞAZIN ALTINDAN GEÇECEK 3. TÜP GEÇİT PROJESİ DE HAZIR

BOĞAZIN ALTINDAN GEÇECEK 3. TÜP GEÇİT PROJESİ DE HAZIR17.02.2015
Marmaray ve Avrasya Karayolu Tüneli'nden sonra Boğaz'da yapılacak 3. tüp geçitten hem araç hem de demiryolu geçişi olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meksika dönüşü uçaktaki gazetecilere İstanbul trafiğine nefes aldıracak yeni projeyi açıkladı. Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet arasına tüp geçit yapılacak.

Marmaray ve Avrasya Karayolu Tüneli'nden sonra Boğaz'da yapılacak 3. tüp geçitten hem araç hem de demiryolu geçişi olacak.

İstanbul trafiğini rahatlatacak sır tüp geçit projesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

Güney Amerika turundan dönüşte uçaktaki gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaray ve Avrasya Karayolu Tüneli'nden sonra İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. tüp geçidin Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet arasına inşa edileceğini kaydetti. 3. tüp geçitte diğer ikisinden farklı olarak hem lastik tekerlekli araç hem de demiryolu geçişi olacak.

Detayları Bakan Elvan açıklayacak

Yapılan tüm dev yatırımları adım adım takip ettiğini kaydeden Erdoğan, Boğaz'a 3. tüp geçit projesinin detaylarının önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan tarafından açıklanacağını da kaydetti.

Avrasya Tüneli gün sayıyor

Cumhuriyet'in 90. yılı olan 2013'ün 29 Ekim Bayramı'nda hizmete giren ve bir yılda 50 milyon yolcu taşıyan Marmaray hattından sonra Boğaz'daki ikinci tüp geçit olan Avrasya Karayolu Tüneli de gün sayıyor. Yapımına 2014 yılının Nisan ayında başlanan ve Kazlıçeşme ile Göztepe arasını 15 dakikaya indirmesi öngörülen Avrasya Karayolu Tüneli'nde çalışmaların yarısına gelindi. Lastik tekerlekli araçların geçiş yapacağı tünelin 2016'nın sonunda hazır olması hedefleniyor. Ulaştırma Bakanı Elvan daha önce yaptığı bir açıklamada "tünel açılır açılmaz 100 bin civarında aracın geçişi sağlanacak" demişti.

Asya ve Avrupa'nın bağlantı noktası 6'ya çıkıyor

İstanbul'un iki yakası şu anda Marmaray Tüp Geçidi, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri üç noktadan birbirine bağlanmış durumda. Devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Karayolu Tüneli'nin yanı sıra 3. tüp geçidin tamamlanması ile Asya ve Avrupa Kıtaları 6 ayrı noktadan birbirine bağlanmış olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile yeni yapılacak tünel hem araç hem de demiryolu geçişleri ile iki farklı ulaşım hizmeti verecek.

Kaynak: Deniz Haber Ajansı

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr