Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / LOJİSTİK SEKTÖRÜ İÇİN MESAFELER KUŞBAKIŞI OLUYOR

LOJİSTİK SEKTÖRÜ İÇİN MESAFELER KUŞBAKIŞI OLUYOR

LOJİSTİK SEKTÖRÜ İÇİN MESAFELER KUŞBAKIŞI OLUYOR27.01.2015
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul’a 3. otoyol yapılacağı açıkladı. Sakarya’dan başlayacak olan yol, 3. Köprü üzerinden Tekirdağ’a uzanacak. Proje lojistik sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, devam eden projelerin sonlanmasıyla birlikte sektörün 7,5 Milyar TL’lik tasarruf edebileceğini dile getirdi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Gebze-İzmir Otoyolu projeleri devam ederken Bakan Lütfi Elvan İstanbul’a da 3. otoyol yapılacağını açıkladı. Bu projelerin tamamlanmasını sabırsızlıkla bekleyen sektörlerin başında lojistik geliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, gerçekleştirilen yatırımların lojistik sektöründeki zaman engelini en aza indireceğine dikkat çekerek “Bu projeler gerçekleştiğinde uzaklıklar kuşbakışı mesafeye dönüşecek ve ticarette artış yaşanacaktır.” şeklinde konuştu.

Özellikle Körfez Köprüsü’nü içinde barındıran Gebze-İzmir Otoyol projesinin sektör açısından önemini vurgulayan Taner Ankara, İzmir limanında gemiden indirilen bir yükün, İstanbul-Kocaeli sanayi bölgelerine 4 saat içinde ulaşabileceğini belirtti. Hali hazırda İstanbul bölgesine gelecek yükleri taşıyan gemiler İstanbul’a geliyor. Ardından tırlara yüklenerek İstanbul trafiğine girerek ilgili alana gitmeye çalışıyor.

Tasarruf daha da artacak!

Üçüncü boğaz köprüsü ile İstanbul’daki dur-kalkların azalacağını, bu sayede yıllık 6,7 Milyar TL tasarruf edilebileceğini belirten Taner Ankara, Gebze-İzmir Otoyol projesi ile de yılda 870 Milyon TL tasarruf etme imkanı yaratıldığını belirtti.

İzmir – Gebze Otoyolu Projesi

Lojistik açıdan üs konumunda olan Gebze ile İzmir arasında yapımına devam edilen 433 km’lik projenin en önemli kısmı, Dilovası ile Hersek Burnu’nu birbirine bağlayacak olan İzmit Körfez Köprüsü. Etrafı dolaşılarak 1 saat 20 dakikada, arabalı feribotla 45 dakikada geçilebilen körfez köprünün hizmete başlamasıyla sadece 6 dakikada geçilebilecek.

Mevcut yola göre 140 km daha kısa olan yeni güzergâhla birlikte 8-10 saatlik ulaşım süresi de 4 saate inecek.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 3. Otoyol Projesi

Bakan Lütfi Elvan’ın açıkladığı 3. Otoyol projesi, Sakarya Akyazı’dan başlayarak, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Tekirdağ’a kadar uzanacak. Yeni köprü ile entegre olacak yeni güzergâhın lojistik sektörünü şehir trafiğinden kurtarması, İstanbul trafiğini de rahatlatması bekleniyor.

Kaynak:     Lojistik News

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr