Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD BAŞKANI ERKESKİN, İTO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI’NDA KONUŞTU

UTİKAD BAŞKANI ERKESKİN, İTO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI’NDA KONUŞTU

UTİKAD BAŞKANI ERKESKİN, İTO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI’NDA KONUŞTU14.11.2014
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Başkanı Turgut Erkeskin aynı zamanda meclis üyesi olduğu İstanbul Ticaret Odası’nın Kasım ayı Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, FIATA Dünya Kongresi 2014 İstanbul’a vermiş olduğu katkılardan dolayı İTO’ya teşekkür etti.

UTİKAD Başkanı Erkeskin konuşmasında, 150 ülkeden yaklaşık 10 milyon kişinin istihdam edildiği, 40.000’e yakın Taşıma İşleri Organizatörü ve Lojistik Firmasını temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu FIATA’nın 52’inci kongresine UTİKAD olarak İstanbul’da ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

13-18 Ekim tarihleri arasında 100’e yakın ülkeden 1.100’ü aşan katılımcı ile tarihi bir kongrenin gerçekleştiğini vurgulayan Erkeskin, “Bu kongrelerin geçmiş yıllardaki katılımcı ortalamalarına bakıldığında 550 kişi ile toplandığını görüyoruz. Bizim kongremizde 1.100’ü aşkın katılımcı vardı. FIATA dünyasındaki bu tarihi rekora İstanbul’da imza atıldı. Yine katılımcılarımız ülkelerine “Bugüne kadar gerçekleştirilen en başarılı kongreydi” yorumları ile döndüler. Bu yorumları almak ülkemiz ve bizim için gurur vericidir ” dedi.

Turgut Erkeskin, son yıllarda Türk sanayisinin ve ticaretinin gösterdiği başarılar ile Türkiye ekonomisine sağladığı istikrarın bu tarihi başarının altında yatan en önemli faktörlerden birisi olduğunu vurguladı. Lojistik sektörünün ticaret dünyası ile uyum içinde geliştiğini kaydeden Erkeskin, bölgesinin üretim ve lojistik üs olma yolunda ilerlediği bu dönemde büyüme vizyonu ile yapılan yatırımlar ışığında tüm gözlerin Türkiye’ye çevrildiğini ifade etti.

Üç imparatorluğa başkentlik yapmış, kıtaların, medeniyetlerin ve ticaretin kesişme noktası olan İstanbul’un da bu başarıdaki önemli unsur olduğunu belirten Erkeskin şunları söyledi: “Güzel şehrimiz İstanbul, tüm dünya ülkelerinin yatırımcılarının dikkatini çekmektedir. Bu noktaya ulaşılmasında İstanbul Ticaret Odamızın katkıları yadsınamaz boyutlardadır. Özellikle lojistik ile ilgili yapılan çalışmalarda odamızın bizlere sunduğu imkânlar ve destekler çok büyük ve değerlidir. Odamızın katkıları ile de UTİKAD sadece Türkiye'de değil tüm Dünya’da önemli bir marka oldu. Yaptığımız çalışmaları incelediğinizde sadece üyelerimizin sorunlarına çözüm aramakla yetinmediğimizi, onlara ve Türkiye lojistik sektörüne dolayısıyla Türk sanayi ve ticaretine, Türkiye refahına değer kattığımızı göreceksiniz.”

FIATA Dünya Kongresi 2014 İstanbul sürecinde de İTO’nun UTİKAD’ın yanında olduğunu vurgulayan Erkeskin, “Odamıza ve kongremize katılarak açılış konuşmaları ile bizleri onurlandıran değerli Başkanımız İbrahim Çağlar beyefendiye hem derneğimiz hem de sektörümüz adına destekleri için teşekkürlerimizi arz ederim” dedi.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr