Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ULAŞIMDA YENİ STRATEJİ BELİRLENİYOR

ULAŞIMDA YENİ STRATEJİ BELİRLENİYOR

ULAŞIMDA YENİ STRATEJİ BELİRLENİYOR26.06.2014
Kalkınma ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıkları, ulaşımdaki ana koridorları ve gelecek yıllarda oluşturulmak istenilen ulaşım ağını belirlemek için çalışma yapıyor.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yaptığı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türkiye’nin ulaşım alanında doğu, batı, kuzey ve güney ana akslarının nasıl oluşacağını ele aldıklarını söyledi.

Yılmaz, kara, deniz, hava, demiryollarını bir bütünlük içinde, ulaştırmanın geleceğini tartıştıklarını anlattı.

Noktasal, fizibilite değerlendirmenin ötesinde, bu şekilde genel resmin olması gerektiğini belirten Yılmaz, “Buna göre önceliklendirerek, yürümemiz gerekiyor. Biz de zaten öyle yapıyoruz” dedi.

Yılmaz, ulaşımda ana koridorların nerede olması, bunların bir network, ağ olarak nasıl bütünleşmesi gerektiğini değerlendirdiklerini kaydetti.

Projeleri, Büyük Resmin Parçası Olarak Görelim

Bir ulaşım ağının ortaya çıkacağına işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu: “Belli bir teklif geldiğinde sadece bir kesimde proje olarak görüyorsunuz. Öyle görmeyelim diyoruz. Bir büyük resmin parçası olarak bu projeleri görelim ve öyle değerlendirip, önceliklendirelim. Trafiğe, bölgesel kalkınma perspektifimize de bakalım. Türkiye’de 5,10, 20 yıl sonra nasıl bir ağ istiyoruz, buna göre şimdiden adımlarımızı ölçeklendirelim istiyoruz.”

Havayollarında Yolcu Sayısı Arttı

Havayollarında, geçmişe göre yolcu sayısının arttığına işaret eden Yılmaz, geçmişte yapılan ve boş kalan küçük havalimanları bulunduğunu, bugün öyle bir sorun kalmadığını söyledi. Yılmaz, “Türkiye bunu aştı. Belli bir kriter konuldu, belli kilometre mesafede, tüm toplumun erişimini sağlayacak network oluşturma anlayışı getirildi. Onun dışında kalan bir kaç ilimiz var, onları da yaptığımız zaman Türkiye o anlamda havayolu altyapısını tamamlamış olur” dedi.

Artık en ücra illerde bile, on binlerce kişinin seyahat edebildiğini dile getiren Yılmaz, bunu bütün ülkeye belli standart olarak yaydıklarını kaydetti.

Yılmaz, ayrıca uygun yerlerde bölgesel havalimanları oluşturduklarına işaret ederek, bunlardan birinin Zafer Havaalanı, diğerinin de Çukurova bölgesinde yaptıkları olduğunu anlattı.

Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr