Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LÜTFİ ELVAN: 12 YILDA 172 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPILDI

LÜTFİ ELVAN: 12 YILDA 172 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPILDI

LÜTFİ ELVAN: 12 YILDA 172 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPILDI27.05.2014
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, son 12 yılda ulaştırma ve iletişim sektörlerinde çok önemli gelişmeler sağladıklarını belirterek, "Son 12 yılda sadece ulaştırma alanında yapmış olduğumuz yatırım miktarı 172 milyar lirayı buldu" dedi.

Elvan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının himayesinde Karayolları Genel Müdürlüğü ve Yollar Türk Milli Komitesince düzenlenen ve Akıllı Ulaşım Sistemleri'nin (AUS) bütün detayları ile masaya yatırıldığı "1. Karayolu Akıllı Ulaşım Sistemleri Kongre ve Sergisi"ne katıldı. Temel amacı, bilim ve teknolojideki yeniliklerin ulaşım sektörüne adapte edilmesi, AUS uygulamalarının tartışılması, bu alandaki bilgi ve deneyimlerin paylaşılması ve kamuoyuna tanıtılması olarak belirlenen kongrede konuşan Elvan, özellikle Türkiye'de AUS'un geliştirilmesi kapsamında kongrenin önemine işaret etti. Bakan Elvan, kongre kapsamında düzenlenecek panellerde dünyada bu konuda yapılan çalışmaların, Türkiye'nin izlemesi gereken yolun tartışılıp konuşulacağının bilgisini vererek, yapılacak çalışmaların Bakanlık ve Hükümetin oluşturacağı strateji ve politikalara yön vereceğini aktardı.

Katılımcılara Türkiye'de son 12 yılda yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi veren Elvan, şunları kaydetti: "Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan sosyal güvenliğe varıncaya kadar hemen hemen her alanda Türkiye ilkleri yaşadı. Bu süreçte ulaştırma ve iletişim sektörlerinde de çok önemli gelişmeler sağladık. Son 12 yılda sadece ulaştırma alanında yapmış olduğumuz yatırım miktarı 172 milyar lirayı buldu, ki bu önemli bir meblağ. 12 yıl önceye baktığımızda yol standartlarının çok düşük olduğunu, uluslararası standartlarda bir yol altyapımızın bulunmadığını, bölünmüş yol itibariyle sadece 6 bin 100 kilometre yolumuzun bulunduğunu, kötü bir ulaşım altyapımızın olduğunu görüyoruz. Kaza oranlarına baktığımızda 100 milyon taşıt/kilometre başına düşen kaza oranı yüzde 5,17 idi, ki bu oran oldukça yüksek bir oran, bugün biz bu oranı aşağı yukarı 2,6'ya düşürmüş bulunuyoruz. Bu ortalama AB standartlarının da altında."

Bakan Elvan ulaştırma sektöründe yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler vererek, sadece karayollarında değil havayollarında, denizyollarında, demiryollarında çok önemli gelişmelerin olduğunu ifade etti. Bölünmüş yollarda Türkiye'nin geldiği noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Elvan, "Özellikle işgücü ve akaryakıt açısından ciddi tasarruf elde ettik. Arkadaşlarımızın yaptığı çalışmaya göre, bölünmüş yollar neticesinde yıllık elde etmiş olduğumuz tasarruf, yakıt ve işgücü itibariyle 15 milyar lirayı buluyor. Emisyon salınımında ise yıllık 3 milyon ton daha az emisyon salınımının gerçekleştirildiğini görüyoruz" bilgilerini paylaştı.

Lütfi Elvan yollarda belli bir kalitenin yakalandığını, yolların artık daha güvenli hale geldiğini vurgulayarak, buna paralel her geçen gün artan trafik ve taşıt sayısının, özellikle metropollerde zaman kaybının fazlalaşmasına neden olduğunu söyledi. Buna ilişkin yapılan araştırmaların İstanbul'da yaşayan bir kişinin trafikte ne kadar çok zaman geçirdiğini gösterdiğine işaret eden Elvan, bu anlamda AUS'un çok önemli olduğunu ve mutlaka uygulanması gerektiğini ifade etti. AUS ile zamandan ve işgücünden tasarruf sağlandığını, verimliliğin arttığını ve vatandaşların daha rahat daha konforlu hareket edebilmelerine imkan sağlandığını belirten Alvan, "Ki AUS'un çok yaygın olduğu ülkelerde vatandaşların bu sistemleri kullanarak, trafikteki veya kullanacakları taşıtlardaki tercihlerinin değiştiğini, konforlu toplu taşımaya doğru bir kayış olduğunu görüyoruz. AUS'un geliştirilmesi bu anlamda önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Ulaştırma Bakanlığı
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr