Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TURGUT ERKESKİN: TÜRK LOJİSTİK SEKTÖRÜ DEMİRYOLU TAŞIMALARINDA HEDEF BÜYÜTTÜ

TURGUT ERKESKİN: TÜRK LOJİSTİK SEKTÖRÜ DEMİRYOLU TAŞIMALARINDA HEDEF BÜYÜTTÜ

TURGUT ERKESKİN: TÜRK LOJİSTİK SEKTÖRÜ DEMİRYOLU TAŞIMALARINDA HEDEF BÜYÜTTÜ19.03.2014
Anadolu sanayicilerinin yüklerini, demiryoluyla Avrupa ile buluşturan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar A.Ş. (BALO), tanıtım toplantıları devam ediyor.

Almanya Duisburg’da düzenlenen BALO tanıtım toplantısında konuşan UTİKAD Başkanı ve BALO Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Erkeskin, Türk lojistik sektörünün büyüme hedefini Avrupa ile sınırlı tutmadığını, çalışmaları süren demiryolu projeleriyle Kafkaslar, İskandinavya, Baltık, Orta Asya ve Körfez ülkelerine sefer yapmayı planladıklarını söyledi.

Türkiye ve Avrupa arasındaki demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi amacıyla kurulan ve UTİKAD’ın da  kurucu ortakları arasında yer aldığı BALO A.Ş’nin, Avrupa’da tren çekim hizmeti aldığı Rail Cargo Austria Grubu ile birlikte düzenlediği toplantının açılış konuşmasını UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin yaptı.

BALO blok tren seferleri ve servis detaylarının Alman taşımacılık dünyasına tanıtıldığı ve tren taşımacılığında uzman lojistik firmalarının üst düzey yöneticileri ile temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya, BALO Başkanvekili Süleyman Yolcu, UTİKAD (Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği) Başkanı ve BALO Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Erkeskin,  BALO  Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Büyükhelvacı, BALO Genel Müdürü Hüseyin İsteermiş, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Kayıhan Özdemir Turan, Konsped Ticaret Müdürü ve UTİKAD Demiryolu Çalışma Grubu Üyesi Merih Ünal ile Orship Genel Müdürü Reha Yardım katıldı.

Açılış konuşmasında, Türkiye’deki ekonomik istikrara ve güçlü büyüme dinamiklerine dikkat çeken Turgut Erkeskin, Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine ve iki ülke arasındaki ticaret hacmine vurgu yaparak, Türkiye’nin Avrupa’daki en büyük ticaret ortağının Almanya olduğunu söyledi.

Ekonomisindeki büyümeye paralel olarak lojistik sektöründeki alt yapı hizmetlerinin de geliştiğini ve 3. havalimanı, 3. köprü gibi önemli yatırımlara imza atıldığının da altını çizen Erkeskin, sahip olduğu coğrafi avantajlara ulaştırma yatırımlarını da ekleyen Türkiye’nin, bugün bölgenin en önemli üretim, depolama ve dağıtım üssü olduğunu söyledi.

HEDEF: HAFTADA 10 SEFER

Türkiye’nin BALO seferleri ile Avrupa’daki etkinliğin daha da arttığını ifade eden Erkeskin şöyle konuştu:”“BALO treni ile çevreye duyarlı, sürdürülebilir, hava ve yol şartlarından etkilenmeyen, zaman tarifeli servisleri Türk dış ticaretçisinin ihtiyaç duyduğu güvenilir ve kesintisiz taşıma servisini sağlıyor. Geçtiğimiz hafta sefer sıklığını 3’e çıkaran BALO’nun hedefi haftalık karşılıklı 10 sefer düzenlemektir. Bu hacmin önümüzdeki 1 yıl içinde gerçekleştirilmesini hedefliyoruz.”

“DEMİRYOLUNDA HEDEF BÜYÜTTÜK”

Konuşmasında taşıma ve lojistik faaliyetlerini Türkiye üzerinden yürüten üçüncü ülkelerin önemine de değinen UTİKAD Başkanı Erkeskin, lojistik sektörünün büyüme hedefini sadece Avrupa ile sınırlı tutmadığını da vurgulayarak; Viking Treni ile Ukrayna, Beyaz Rusya, İskandinavya ve Baltık Ülkeleri’ne, İslamabad Treni ile İran ve Pakistan’a sektörün açıldığını, siyasi ve ekonomik stabilizasyonun sağlanması ve altyapının güçlenmesiyle de Körfez Ükelerine tren seferi yapmayı planladıklarını belirtti.

Demiryollarının özel sektöre açılmasının ardından sektörde yaşanan canlılığa da dikkat çeken Turgut Erkeskin,“Sektör paydaşlarının katkıları ile hazırlanan Demiryolu Taşımacılığı Yönetmeliği taslağının üzerinde yapılacak iyileştirmelerden sonra yürürlüğe girmesi demiryolu taşımacılığının gelişimine büyük katkı sağlayacak” dedi.
 
ALMAN LOJİSTİKÇİLERE KONGRE ÇAĞRISI

Konuşmasının sonunda FIATA Dünya Kongresi çalışmaları hakkında bilgiler veren Turgut Erkeskin, 1986 yılından bu yana Türk taşımacılık ve lojistik sektörünü, yurt içi ve yurt dışında başarı ile temsil eden UTİKAD’ın, 13-18 Ekim tarihleri arasında FIATA İstanbul 2014 Dünya Kongresi’ne ev sahipliği yapacağını belirterek, Alman taşımacılık dünyasını küresel lojistik pazarının temsilcileriyle bir araya gelmek üzere İstanbul’a davet etti.

BALO, 08 Eylül 2013 tarihinde ilk Blok Trenini Manisa'dan sevk ederek Tekirdağ, Manisa (Ege Bölgesi), Bandırma (Güney Marmara), Eskişehir, Ankara ve Konya'dan Avrupa’ya her hafta karşılıklı iki tarifeli sefer ile çalışmalarına başlamıştı.

BALO, Mart ayı başında bu haftalık tren sayısını üçe çıkardı. Tekirdağ'dan her Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri hareket eden üçüncü tarifeli blok treni de, Avrupa'da Sopron (Macaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Polonya), Ludwigshafen ve Duisburg'a ulaşıyor.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr