Havayolu

DHMİ: 3. HAVALİMANI PROJESİ DEVAM EDİYORDHMİ: 3. HAVALİMANI PROJESİ DEVAM EDİYOR12.02.2014
DHMİ 3. havalimanının ÇED raporuna ilişkin yerel mahkeme kararının, yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığını, sürecin planlandığı şekilde devam ettiğini bildirdi

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Baran Bozoğlu'nun, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin yapılması planlanan 3'üncü Havalimanı projesi için Çevre Bakanlığı'nın verdiği ÇED Olumlu Raporu'nun yürütmesini durdurduğunu söylemesi sonrası, DHMİ'den açıklama geldi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, İstanbul'a inşa edilecek 3. havalimanının ÇED raporuna ilişkin yerel mahkeme kararının, yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığını; proje ile ilgili süreçlerin planlandığı şekilde devam ettiğini bildirdi.

DHMİ'den yapılan açıklamada, bazı yayın organlarında İstanbul Yeni Havalimanı inşaatının (projesinin) durdurulduğu şeklinde haberlerin yer alması üzerine açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi.  

Söz konusu mahkeme kararının, havalimanı ÇED olumlu kararının yürütülmesinin geçici olarak durdurulmasıyla ilgili olduğunun altı çizilen açıklamada, bu konuda gerekli hukuki işlemlerin konunun tarafı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüldüğü kaydedildi.

Mahkeme kararının 3 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Yeni Havalimanı ihalesi neticesinde imzalanan sözleşme doğrultusunda yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, proje ile ilgili süreçlerin planlandığı şekilde devam ettiği bildirildi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72