Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD İLE LÜKSEMBURG LOJİSTİKÇİLERİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

UTİKAD İLE LÜKSEMBURG LOJİSTİKÇİLERİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

UTİKAD İLE LÜKSEMBURG LOJİSTİKÇİLERİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI22.11.2013
Türkiye ile Avrupa arasındaki ulaşımın kolaylaştırılması ve desteklenmesi amacıyla UTİKAD ve Lüksemburg Lojistik Topluluğu-CLL işbirliğine gitti.

İki ülke sektör dernekleri arasındaki anlaşma, DEİK tarafından 21 Kasım 2013 tarihinde Çırağan Palace Kempinski  İstanbul'da düzenlenen ''Türk-Lüksemburg İş Forumu”nda imzalandı.

İmza töreni, Lüksemburg Grand Dükü Henri Albert Gabriel Félix Marie Guillaume, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Lüksemburg Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Etienne Schneider, Finans Bakanı Luc Frieden ve TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası  Başkanı İbrahim Çağlar  ile UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, Yönetim Kurulu Üyeleri ve  dernek üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

UTİKAD adına Yönetim Kurulu Turgut Erkeskin ile Lüksemburg Lojistik Topluluğu Başkanı (CLL) Başkanı Pierre Gramegna tarafından imzalanan anlaşma, iki ülke kurumları arasında bilgi alışverişi yapma, lojistikle diğer endüstri sektörlerindeki firmalar arasındaki uluslararası iş ilişkilerini ve lojistik sektöründe personel yeterliliklerini geliştirme gibi platformları içeriyor.

İmzalanan  işbirliği anlaşması kapsamında, her iki ülkenin dernekleri ve üyeleri arasında iş bağlantılarının geliştirilmesi, ortak araştırma  projelerinin oluşturulması,  bilgi paylaşımı ve aktarımı ile  konferans ve benzeri organizasyonlara katılım konularında ortak çalışmalar yapacaklar.

Lüksemburg Grand Dükü Henri Albert Gabriel Félix Marie Guillaume ve beraberindeki işadamları heyetinin Türkiye ziyaretleri  çerçevesinde  gerçekleştirilen  iş forumunda, Lüksemburg'daki yatırım ve iş olanaklarının aktarılarak, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik görüşmeler yapıldı.

ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARININ SAYISI 3’E ÇIKTI 

UTİKAD ve Lüksemburg lojistik sektörü arasındaki karşılıklı görüşmeler, 2012 bahar aylarında başlamıştı. Daha sonra UTİKAD organizasyonu ile  İstanbul’da, Lüksemburg Ankara Büyükelçisi Arlette Conzemius, Cluster Logicstics Müdürü Alain Krecke, Lüksemburg Büyükelçiliği Ekonomi Danışmanı Esra Uyanusta-Misrahi, CFL Cargo CEO’su Fernand Rippinger, ve CFL Cargo Ticaret Dairesi Başkanı Sven Mertes ‘ın katımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye  ve Lüksemburg ‘un karşılıklı  lojistik avantajları değerlendirilerek,  karşılıklı işbirliği ortamının yaratılmasına yönelik görüşler dile getirilmişti.

2012 yılında  Barselona Taşıma İşleri Organizatörleri Derneği (ATEIA-OLT) ile işbirliğine giden ardından  Baltık ülkeleri ile Karadeniz’i bağlayan Viking Projesi kapsamında Litvanya Taşıma İşleri Organizatörleri Derneği LINEKA ile işbirliği anlaşması imzalayan UTİKAD, bu anlaşma ile sektörler arasındaki uluslararası işbirliği sayısını 3’e çıkarmış oldu.
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr