Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / ORTA AMERİKA ÜLKESİ NİKARAGUA İLE HAVA KÖPRÜSÜ KURULUYOR

ORTA AMERİKA ÜLKESİ NİKARAGUA İLE HAVA KÖPRÜSÜ KURULUYOR

ORTA AMERİKA ÜLKESİ NİKARAGUA İLE HAVA KÖPRÜSÜ KURULUYOR03.10.2013
Türkiye ile Nikaragua arasında uçak seferlerinin başlatılabilmesi amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Nikaragua  ile İkili Havacılık Anlaşması imzaladı.

Türk ve Nikaragualı Sivil Havacılık Yetkilileri'nin 30 Eylül 2013 tarihinde Kanada-Montreal'de gerçekleştirdikleri sivil havacılık müzakereleri sonucunda sağlanan anlaşma ile, Nikaragua'nın başkenti Managua ve İstanbul arasında tarifeli uçak seferlerinin düzenlenmesine yönelik ilk adım atıldı.

ICAO Daimi Temsilcimiz Çağatay ERCİYES'in de katılım sağladığı imza töreninde, Anlaşma, Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri KESİCİ ve Nikaragua Sivil Havacılık Genel Müdürü Carlos SALAZAR tarafından parafe edilmiştir. Anlaşmaya göre; Türkiye tarafından tayin edilen havayolları Nikaragua'da Managua ve sonradan belirlenecek bir noktaya, Nikaragua tarafından tayin edilen havayolları ise İstanbul ve sonradan belirlenecek bir noktaya tarifeli sefer yapma hakkı elde etti.

Her iki ülkenin havayolu işletmelerine 21 frekans tarifeli yolcu; frekans ve kapasite kısıtlaması olmaksızın tarifeli kargo sefer yapma hakkı elde sağlanan anlaşma kapsamında ayrıca, tayin edilen taşıyıcıların üçüncü taraf dâhil olmak üzere; kod paylaşımı, bloke yer ve diğer ticari uygulamalar gibi pazarlama uygulamalarına katılabilmesine de imkan tanındı.

Havayolu işletmelerinin Nikaragua'ya uçuş başlatmasına imkan veren söz konusu anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte, Türkiye'nin dünya genelinde yaptığı Hava Ulaştırma Anlaşma ülke sayısı 155'e ulaştı. 

Kaynak:SHGM
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr